Home / Lajme / Albright e Engel apel administratës Trump për dialogun: SHBA nuk po e ndihmon Kosovën

Albright e Engel apel administratës Trump për dialogun: SHBA nuk po e ndihmon Kosovën

Shtetet e Bashkuara nuk po e ndihmojnë Kosovën në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Serbinë. Deklarata është bërë nga ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeleine Albright, gjatë një diskutimi ne Komitetit e Dhomës së Përfaqësuesve, për qeverisjen e mirë gjatë pandemisë së koronavirusit.

“Kosova është një vend për të cilin ne kemi punuar për shumë vite me radhë dhe e kemi mbështetur faktin që Kosova duhet të jetë një vend i pavarur. Çfarë ka ndodhur, fatkeqësisht, është se tani ka pyetje rreth kufijve, por mendoj se në shumë mënyra, më duhet ta them këtë me keqardhje që Shtetet e Bashkuara nuk po ndihmojnë në zgjidhjen e kësaj çështjeje me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç. Por edhe me atë që serbët kanë tentuar ta zhbëjnë genocidin, gjë e cila është dënuar edhe nga komuniteti ndërkombëtar.”
Ndërsa kongresmeni Eliot Engel është shprehur se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po udhëheq me grusht të hekurt në mënyrë që të dëmtojë demokracinë në Kosovë.
 “Shtetet e Bashkuara tani duket se janë duke u larguar nga përkushtimi që kemi pasur në administratat e kaluara, duke nisur me Clintonin, Bushin dhe të tjerët.”

Pak kohë më parë, Engel i ka dërguar një letër Sekretarit amerikan të Shtetit Mike Pompeo, të cilit i bën thirrje të ndalojë sjelljet e dëmshme ndaj Kosovës.


About admin

x

Check Also

Një lajm i gëzueshëm dhe historik për shqiptarët vjen nga SHTËPIA E BARDHË

Nga: Ramazan Bekteshi Një lajm i gëzueshëm dhe historik për shqiptarët vjen...