Home / 2022 / marts

Monthly Archives: marts 2022

EH, MOJ KRUSHË E MADHE!…

Nga Fadil Shyti Eh! Moj Krushë e madhe, Vendlindja e Ukshin Hotit, Për Shqipëri, luftove, U dogje n´flakë të barotit! Toka shqiptare po shkëlqen, E mbushur me lulëkuqe, Për ta bërë Shqipërinë, -të Ribashkuar, E, të bukur si nuse!… Eh, ...

Read More »

E hëngrëm sërish sapunin për djathë!

Shkruan: Medai Shaholli Komisioni shtetëror për regjistrimin e popullsisë dhe amvisërive publikoi sot përbërjen e popullsisë në ‘dërzhavën Severna’, ku shqiptarët rezident dalin rreth 24% të popullsisë dhe me gjithë diasporën rreth 30% të popullsisë së gjithëmbarshme. Ky është manipulimi ...

Read More »

Po ju qenki bolshevikë,- thanë ballistët,- prandaj do t’u djegim si minj”… Dhe ballistët vetëm për këtë e mbanin fjalën: Po të thoshin do të vrasim(fshatarët) e do të djegim fshatin e bënin pa një pa dy…

Nga Ismail Kërçiku Nuri Kërçiku Në një ditë, ballistët vranë 11 fshatarë në Selenicë të Kolonjës pasi nuk pranuan të bashkoheshin me ta dhe pushtuesin gjerman. Dimri i vitit 1943 shënoi një masakër të rëndë të forcave pushtuese që bashkë ...

Read More »

Spitalet private, ‘tmerri i pacientëve’!

Shkruan: Medai Shaholli Në rendin e ri të ekonomisë liberale (kapitalizmin) që po ndërtojmë, sot na duhet të përballojmë një kosto të lartë për t’u shëruar nëpër spitalet private pasi ato publike nuk kanë as ilaç për ‘kokë’ e lë ...

Read More »

Barsoleta: KUJTESA

Nga Beqir Elshani 1. TË QESHIM SË BASHKU – Si bëhet e kundërta e fjalisë “Të qeshim së bashku”? – i pyeti arsimtari nxënësit. – “Të qajmë së bashku”, – u përgjigj një nxënës. – Jo të qajmë, por të ...

Read More »