Home / Opinion / UNË JAM ENVER HOXHA!

UNË JAM ENVER HOXHA!

Shkruan;Fatmir Brajshori- Tushi

Ka disa brenda vendit dhe disa nga „ Mërgata e Qyqeve“ që duke dashur t‘më fyejnë, më shkruajnë „ Ti je enverist!“

Unë asnjëherë se kam fshehur që isha, jam dhe do t‘jem enverist!

E them me mburrje sikur që e them po ashtu që Marksi, Hegeli, Fojerbahu, Lenini, Hobsi, Teorit e Kautckit etj më kishin dhënë mundësinë që shumë herë të „ vras mendjen e kokës sime!“

Sikur që çdo herë do përkulem para veprave të Qosjes, Demaçit, Kadares etj!!!

Pėr 28 Nëntorin e radhës ky është urimi,,,

ENVER HOXHA ISHTE VET URIMI!

Enver Hoxha në këtë përvjetor të radhës,qëllimisht po lihet e të mos përmendet dhe as nuk u urua!

A thua pse?

U uruan, kuisling dhe renegat; kopuk dhe dallkauk; hajdut e kusar: tradhtar e Patriot; njerëz të arsimit shkencës dhe Pushkës,,, U dhanë mirënjohje atyre që sherbyen tek të huajt duke ia dorezuar kuroren e shtetit Viktor Emanuelit… Ky, Enver Hoxha pra, U nis në luftë kur nuk ishte; as Sekretar Partie, as president, as xhaxhi Enver dhe as nazifashist; ky si një patriot i devotshëm që në rini të tij ishte kujdesur që të sillte eshtrat e Çerçiz Topullit në Gjirokastër, mori pjesë në demonstraten antifashiste në Tiranë në vitin 1941 ku plangosi për tokë një oficer Italjan dhe i cili ka mundur të vritet; ky nuk doli jashtë vendit për të bërë kokërr sefaje por jetoj në Shqipëri ashtu siç jetonte populli i tij; me misernike dhe me dinjitet. A kishte mundësi si i pari i shtetit të udhëtonte në karaibe malediven e në Florida?

Jo se bëri këtë gjë sepse; hapi Universitetin e Tiranës; formoj Operën; krenohemi me Filharmonin; kinematografin dhe Teatrin; hidrocentralet dhe tharjen e kënetave që të mos semuhej popullsia nga malarja; ky ndihmoj Univeristetin e Kosovës me libra dhe kuadro kur u hap shkollimi i lartë atje: KY ENVER HOXHA SOT S’KA NEVOJ PËR URIME SEPSE KY ËSHTË: VET URIMI!

About admin

x

Check Also

Merr “flakë” i gjithë Beogradi nga ajo që Albini tha në mediumin kroat për Vuçiqin dhe Putinin

20.12.2021 Në një intervistë për gazetën kroate, Vecernji List, kryeministri i Kosovës, ...