Home / Histori / Mozaikë mahnitës të zbuluar në Qytetin e Lashtë Pellazg të Zeugma

Mozaikë mahnitës të zbuluar në Qytetin e Lashtë Pellazg të Zeugma

Një ekip ndërkombëtar arkeologësh kanë zbuluar tre mozaikë qelqi 2,200 vjeçarë, të ruajtur mirë në vendin e qytetit të lashtë Zeugma në Turqi.

Qyteti i lashtë Zeugma, i njohur gjithashtu si Seleukia-mbi-Eufrat, ndodhet në provincën moderne Gaziantep, ku lumi Eufrat rrumbullakon kthesën e tij më të largët në perëndim dhe fillon të rrjedhë në jug në shkretëtirën siriane.
Ajo u themelua në vitin 300 para Krishtit nga Seleukus I Nicator – një nga gjeneralët e Aleksandrit të Madh – i cili e quajti qytetin pas vetes.
Në 64 pes qyteti u pushtua nga Perandoria Romake dhe me këtë zhvendosje emri i qytetit u ndryshua në Zeugma.
Përtej Maleve të Demit nga Anadolli dhe përtej Eufratit nga Mesopotamia, qyteti ishte përgjithmonë midis forcave të mëdha kulturore, por kurrë plotësisht pjesë e askujt. Popullsia e qytetit në kulmin e tij ishte rreth 80.000 banorë.
Qyteti është i mirënjohur për arkitekturën e tij, e cila përfshin shekuj dhe jep një paraqitje të shkurtër në qytetërimin para-helen dhe romak në kufirin e Eufratit.
Mozaikët Zeugma janë njohur prej kohësh për detajet dhe bukurinë e tyre të hollë. Një nga më të famshmet është Vajza Cigane.
Këtë vit, ekipi i udhëhequr nga Prof Kutalmis Görkay i Universitetit të Ankarasë zbuloi tre mozaikë qelqi të paprekur jashtëzakonisht në vend.
Zbulimet vlerësohen të jenë 2,200 vjet të vjetra. E para përshkruan nëntë Muzat – perëndeshat e frymëzimit të letërsisë, shkencës dhe arteve. Muse Calliope është në qendër të mozaikut.
Mozaiku i dytë përshkruan Oqeanin – personifikimi hyjnor i detit – dhe motrën e tij Tethys. Mozaiku i tretë, më i vogël në madhësi, përshkruan një djalë të ri.
Sipas ekipit, të gjithë mozaikët janë ndërtuar prej qelqi me ngjyrë dhe shërbejnë si dysheme të një ndërtese që arkeologët e kanë quajtur Shtëpia e Muzave.

/marrë nga FCB/

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...