Home / Lajme / Historiani Austriak hallakat gjithe boten me zbulimin e tij per Shqiperine dhe Kosoven ! E papritur ishte kjo…

Historiani Austriak hallakat gjithe boten me zbulimin e tij per Shqiperine dhe Kosoven ! E papritur ishte kjo…

12 korrik 2021

Historiani i njohur, Oliver Jens Schmitt, që ka shkruar disa libra për Shqipërinë, thotë se Shqipëria nuk është mëmëdheu i Kosovës

Si pas tij, dy vendet thjesht kanë një kulturë të përbashkët, ashtu siç e kanë shu më vende të tjera në Europë.

Shqipëria nuk është mëmëdheu i Kosovës. Kosova është shteti i dytë shqiptar. Dhe shqiptarët e Kosovës e dinë vetë se kush është Vucici dhe Tirana, kryeministri i atjeshëm nuk mund të negociojë në emër të tyre me Beogradin.

Kosova e Shqipëria janë dy shtete me një kulturë të përbashkët. Kjo nuk është përjashtim në Europë. Kultura demokratike në Kosovë është më e zhvilluar se në Shqipëri dhe më pak autoritare se në Tiranë.

Te kosovarët ekziston një kulturë e vetëorganizimit. Politika e Millosheviqit synonte një Kosovë pa shqiptarët. Gjysma e popullsisë u dëbua nga paramilitarët dhe policia serbe.

Vullneti i palës serbe për të shkatërruar shoqërinë shqiptare të Kosovës ishte i qartë. Albin Kurti ka të drejtë kur tha se Serbia ka nevojë për një Wily Brandt që bën një gjest kërkimfaljeje.

Serbia ishte vendi që nisi Iuftërat në Kroaci, Bos.një dhe Kosovë. Serbia deshi Serbinë e Madhe. Kosovarët nuk e kanë nisur këtë Iuftë, tha ai.

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...