Home / Opinion / KAQ TË VËSHTIRË E KENI TË RESPEKTONI DHIMBJEN E SHQIPTARËVE TË DARDANISË?!

KAQ TË VËSHTIRË E KENI TË RESPEKTONI DHIMBJEN E SHQIPTARËVE TË DARDANISË?!

Mund të jetë një imazh i Afrim Caka

Shkruan: Afrim Caka

Gjakovë,12 gusht 2021

Kaluan kaqë kohë nga lufta, vrasjet, dhunimet, plagët dhe dhimbjet mbetën të njejta për disa pushtetar tirone e korçare!!!
“Është e pabesueshme kafshëria e paramilitarëve dhe mercenarëve të Edi RAMËS!”
① – Nga një korçar Nesti ARSENAL dhe dashamirës i Goran BREKOVIÇIT shkruan:
“Ti Afrim rrotë e karit qӫnke për në burg’ mo, psikopat!”
Per ata/o “nacionalistë/e” që kundërshtojnë ardhjen e artistit te madh Goran Bregoviç ne Korçë!” Qe ne fillim do thosha se për ne korçarët Bregoviç eshte i mirepritur e i mirseardhur!

② – Nga Dritan HILA i Tiranës dhe sahan lepirësi i Ramoviçit i delë në mbrojtje kryeçetnikut dhe antishqiptarit Goran BREKOVIÇIT, shkruan në “Dritare.net

”!

“Kush ka qejf të tregojë patriotizëm, Beogradin e ka afër. Le të shkojë e ta kalli. Shpresoj që rrugës të marrin edhe Mitrovicën, nëse i lenë të kalojnë nga ura. Vetëm se mos rrini gatitu para policëve serbë të doganës!”

③ – Nga Blendi GONXHE dashamirës dhe vëllaçko me kriminelin serb, shkruan “gabeli shqiptar” në “Syri.net

”. “Mirë se vjenë vëlla GORAN, kush të sulmon është primitiv!”.

E tmerrshme çfarë thotë zyrtari nga Shqipëria, i quan primitive reagimet për Bregoviqin: Mirësevjen Goran, nuk është krim të jesh sllav.
④ – Nga Kozeta Kurti, gazetare. Ajo ka bërë një postim në profilin e saj zyrtar në Instagram. shkruan “Kosovaunike.Info”: “Mezi pres ta shoh Goran Bregoviqin, do të jem spektatore në rreshtin e pare!”
⑤ – Nga një beqar korçar Endri PRIFTI, shkruan në gazeten “Uncategorizet”:
“Nuk ka artist më të madh në Europ se Goran Brekovic, turp për ju që e shani!”
⑥ – Regjisori i njohur shqiptar Pëllumb Kulla nga ferri Dantes nӫ Amerikӫ, thotë: “I gëzohet koncertit të Bregoviq. Nuk rri dot pa marrë pjesë!”
⑦ – Anti/shqiptari Mustafa Nano del kundër atyre që s’e duan këngëtarin serb në Shqipëri: “Ndihem më afër me Bregoviqin se sa me ata shqiptarë të Dardanisë!”
⑧ – Serbofili Kreshnik Spahiu çudit me deklaraten: “Ku ishin “patriotët” që protéstojnë kur këndon Bregoviçi, gjatë 8 viteve që qeverinë e drejtonte Damir Fazlliçi?”
⑨ – Nga një analistë dhe Prof. Rrahman PAÇARIZI çudit me deklaraten e tij: “Nuk shahet Shqipnia për Bregoviqin, tu hanger “Plazma” e tu pi “Rosa!!!???”.
O Perëndi!
• • • •
① – Nga atdhetari Andi BEJTA: “Kaq të vështirë e keni të respektoni dhimbjen e shqiptarëve të Dardanisë?!”
② – Nga atdhetari Aurel DESARATI. Oborri shtëpisë duhet të pastrohet rregullisht për të hequr plehrat dhe qelizat e vdekura të akumuluara të lëkurës së minjve. Të jemi korrekt edhe kur kritikojmë. Jo të gjithë përkrahësit e ardhjes së “këngëtarit” çetnik Goran Bregoviç në Festën e Birrës në Korçë, Shqipëri, janë plehra ose pesticide. Disa prej tyre janë mbeturina septike. Prisni një sekondë, harrova të plotësoj fjalinë, përveç asaj që u tha, spektatorët që do të jenë në sallën e koncertit për të përjetuar idhullin e tyre të gërditshëm, janë prostitute të dy gjinive.
E keqja e vërtetë janë Rama, Haxhiu e Vuçiçi!!!
Mendimi shqiptar nuk arrinte dot të sqaronte se këta tre shok Rama, Haxhiu e Vuçiç përbënin si një lloj trekëndshi të Bërmudes, në të cilin anija shqiptare dardane rrezikonte të humbte përgjithmonë. Dhe mallkimet e Ramës paskëshin qenë më të zeza se ato të fqinjëve, sikur mallkimet e tij të ishin bërë me gjuhën e djallit. Nuk ka arsye të mos kemi frikë se psikoanaliza e Ramës, e cila më së pari zbuloi se aktet dhe mastrubimi psikik i Brekoviçit janë pandryshueshmërisht të mbipërcaktuara mirë, do të tundohet që të deklarojë se origjina e tij kaq e komplikuar sa besimi fetar qëndron në një burim të vetëm: “Nëna, babai dhe unë jemi me fe të ndryshme!”
– Shqipëria u shndërrua në hambarë i mushkonjave dhe i pesticideve gazetareske!
– Kush janë këta të çmendur e të çmendura që thanë këto marrëzi?
Në mos gaboj, na u bënë vëllezër serbët, grekët, cërnagortë nga tironcat e korçarët e rinj e të zinj!
Është tragjikë kur GJAK PRISHURIT të na përcaktojnë një fat të lig dhe tragjik, por është vetëvrasëse kur vetë e pranon atë fat. Nuk duhet shkencë e madhe, apo gojtari e mbaruar për të provuar që tironcit, korçarët të tolerojnë krimet e njëri tjetrit mbi shqiptarët e Dardanisë. Madje me kënaqësi, t’i quajnë kriminelët vëllezër… Sa shumë moral kemi dëgjuar nga imoralët. Rrugëzgjidhja tyre e vetmë është të notoni përpara në të panjohurën… dhe të luteni për një dalje.
Prishja racore janë shkaqët e vetme që kanë sjellë rënien e qytetërimit antikë Iliro – shqiptar, pasi kombët nuk shkatrrohën kurr nga lufta, por nga humbja e fuqive rezistuese, të cilat nuk janë karakteristikë e gjakut të pastër racor e Iliro-shqiptar. Në këtë botë, gjithçka që nuk i përkët racës së pastër është dëstinuar të humbë. U përfshinë në përzierje racas dhe e humbëm aftësin krijuese kulturore derisa në fund, u bëmë mendërisht, por edhe fizikisht, më tepër të ngjashëm me pushtuesit shekullor e të nënshtruar deri në ditët e sotit.
– Çfarë do të thuani, ju shqiptarët gjak prishur. Vëlla turkun? Vëlla grekun? Vëlla serbin? Vëlla cërnagorin? Në fakt, a ka më të marrë e të tmerrëshme sesa t’u thuash sllavëve vëllezër dje dhe sot që vranë e pren.
Gjykimi dhe ndëshkimi moral janë hakmarrja e parapëlqyer e shpirtrave të humbur mbi ata që janë më pak të kufizuar, është pra një lloj shpagimi se kanë qenë pak të pajisur nga natyra e ditur dhe, më në fund, është një rast për të fituar shpirt dhe për t’u bërë tradhtar ose servil:
“Ligësia krijon karakter të dobët”.
Një mburrje kaq popullore të interesuarve Nesti Arsenalit, nënkryetarja e Bashkisë së Korçës, Benila Terova, Blendi Gonxhe, Dritan Hila, gazetarja Kozeta Kurti etj., duhet të kuptohet, ndoshta njëfarë rreziku nga bajgat e kombit, si çfarë i intereson me të vërtetë popullit dhe cilat janӫ fund të fundit gjërat për të cilat interesohet rrënjësish dhe në thellësi njerëz të zakonshëm, deri edhe shqiptarët e “ngritur dhe të ditur dhe”, në qoftë se nuk gabojnë gjithçka, pothuajse e pushtetarët, gazetarët edhe mediat.
Çdo epokë e errët ka llojin e saj të keq.
Virtyti i një korçari e një tironci? Ka të ngjarë që edhe “korçarët dhe tiranasit” tjerë të vazhdojnë të kenë virtytet e Nesti Arsenalit, edhe pse ndoshta nuk do të jetë ato virtyte të fajshme dhe “antishqiptare” për të cilat nuk duhet ti vlerësojmë si shqiptar. Ata korçarët e pasnesërmes, në dashamirësinë e hershme ndajë grekut e të serbit të shekullit XX, me të gjitha kureshtjet e tyre të rrezikshme, me shumëllojshmërinë e tyre dhe artin e maskimit, me te gjithë mizorinë e tyre të kalbura dhe në të njejtën kohë të zbutur për shpirtin e Brekoviçit, ka të ngjarë, në qoftëse se do të na duhej të kishin ca virtyte, do të kishin vetëm ato që janë mësuar të pajtohen me pritjet e tyre më të fshehta të Goran Brekoviçve serb.

Por më pas, siç është e njohur, shumë tironca e korçarë gabojnë rrugë, shumë të tjera humbasin rrugë, shumë të tjerë humbasin krejtësisht. Ai që botën sllave e ka vështruar në thellësi e merr me mend se çfarë pjekurie kombëtare ka në faktin që qeniet tironce e korçare janë të pacipta. Është instikti i servilizmit ndaj armikut që u mëson atyre të jenë të jenë të paqëndrueshëm, të lehtë, të poshtër dhe të rremë. Aty – këtu, si tek nën kryetarja e Korçës ashtu dhe tek artistët, gazetarët, gjendet një adhurim i flaktë dhe i tepruar i formave të pista e të ndyra.Vetëm disa ditë para se t’i dërgohej Beligradit një ftesë tradhtie, i thurur nga merimanga serbe dhe e ndihmuar nga merimangat shqipfolëse! Vëllai nga Dardania të thirri “tradhtar”, por ti RAMA je “kryetradhtar”! Atdheu im Dardania, ky Sizif i përjetshëm. Ekzistuaka në hartën e gjeografisë së flijimit të Edi Ramës dhe e, ku Rama injorantë, makinë e “nepotizmit dhe hajnisë”, i erdhi radha të merret me punë të larta shtetërore e të tradhëtisë! Atdheu im Dardania qenka i dënuar nga Vuçiçi dhe marimangat shqipfolëse të Tiranës e nënkryetarja e Bashkisë së Korçës, Benila Terova. Për ta bartur përtejë kodrës përjetësisht.

Mund të jetë një imazh i 6 persona dhe mjekër

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...