Home / Shëndetësi / Me 3 gjethe të këtij fruti pregatisni il’acin natyral që përdoret për shërimin e 1 nga sëm/undjeve më të përhapura në vendin tonë

Me 3 gjethe të këtij fruti pregatisni il’acin natyral që përdoret për shërimin e 1 nga sëm/undjeve më të përhapura në vendin tonë

Me 3 gjethe të këtij fruti pregatisni il’acin natyral që përdoret për shërimin e 1 nga sëm/undjeve më të përhapura në vendin tonë

Fiku është një frut i shijshëm dhe i ëmbël i familjes botanike ku bëjnë pjesë edhe manat. Fiqtë mund të hahen të freskët, të thatë, të pjekur në furrë ose në zgarë.

Fiqtë shoqërohen nga gjethe me ngjyrë të gjelbër të çelët me një formë shumë të veçantë. Ekspertët i përshkruajnë këto gjethe si të pasura me vlera ushqyese dhe shëndetësore.

Në fakt, gjethet e fikut mund të transformohen në një ushqim të shijshëm dhe plot avantazhe shëndetësore.Më poshtë do të gjeni se përse gjethet e fikut vlen të konsumohen për shëndet të mirë si dhe sëm. undjet në organizëm që ato lu ftojnë.

Diabeti

Sipas të dhënave të AgroWeb.org ngrënia e gjetheve të fikut ofron një sërë përfitimesh shëndetësore, sidomos kundër diabetit.

Nëse një pacient që vuan nga kjo sëm. undje konsumon gjethet e fikut atëherë do të vërë re një ulje në sasinë e insulinës të nevojshme për organizmin.

Në këtë mënyrë, pacienti mund të inj ektojë më pak insulinë, një proçes i kushtueshëm që zgjat në kohë.

Gjethet e fikut konsumohen në formën e çajit por edhe si pjesë e sallatave të ndryshme.

Gjethet e fikut ulin nivelin e triglicerideve, yndyrnat e akumuluara në organizëm.

Ndonëse një pjesë e triglicerideve janë të nevojshme për shëndetin dhe funksionet e trupit, një nivel i lartë i tyre rrit ndjeshëm rrez. ikun e shfaqjes së obe zitetit dhe sëm. undjeve të zemrës.

Vaktet e pasura me gjethe fiku pakësojnë këto rrez iqe duke ulur nivelin e triglicerideve.

Kurat shtëpiake

Gjethet e fikut përdoren në një sërë kurash shëndetësore të përgatitura në shtëpi.

Ekspertët rekomandojnë përdorimin e këtyre gjetheve kundër kushteve të ndryshme shëndetësore si bronshiti dhe ulçera.

Çaji i gjetheve të fikut për sëm. undje kardiovaskulare

Sipas të dhënave të AgroWeb.org çaji me gjethe fiku është i dobishëm për problemet kardiovaskulare dhe njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë i gja kut.

Si t’a përgatisni

Për përgatitjen e këtij çaji, ziejini gjethet në ujë për 15 minuta. Mund të përdorni gjethe të njoma por edhe të thata.

Nëse vuani nga bronshiti zieni tre gjethe fiku nëse dëshironi mund ta ëmbëlsoni me pak mjaltë, ndërsa për ulçerën duhet të përtypni dhe të konsumoni dy gjethe të plota fiku në ditë.

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...