Home / Të ndryshme / Dëshmorit Altin Haskaj

Dëshmorit Altin Haskaj

Mund të jetë një imazh i 1 person

Autor Genc Sefa – Lushnja!

Nga Prekazi në Gllogjan,
u dha kushtrimi anemban!
Altin Haskaj n’këmb po çohet,
çlirimtarëve po ju bashkohet!
Lind e rrit në Rezar Deçanit,
ju përgjigj thirrjes Vatanit!
N’dër krushqit e parë të liris,
shqiponja zezë e Dardanis!
N’ball të frontit me armë n’dor,
tmerri armiqëve shekullor!
Njësia e tij me shum trima,
sulmonte shpejt si vetëtima!
Si stuhia brigjet kur i godet,
sulej mbi çetnikët trimi si shigjet!
Her pas here zëri tij jehonte,
në vijën frontit Altini fluturonte!
Nga Baballoçi në Voksh të ri,
luftoj me vetmohim e trimëri!
Grushti tij i fort i tha mjaft robëris,
gjaku i tij u bë themel i Dardanis!
Shqiponja e par në altarin e liris,
me shkronja të arta emri ju stolis!
Ra në Voksh për të mos vdekur kurr,
heronjëve ju bashkua lart në flamur!
——————————
Lavdi dëshmorëve të kombit!
Autor Genc Sefa – Lushnja!
Luftëtar i Lirisë ! 🇦🇱🦅🇦🇱
Mund të jetë një imazh i 1 person, ambiente të jashtme dhe teksti

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...