Home / Të ndryshme / DËSHMORI FATMIR DOÇI

DËSHMORI FATMIR DOÇI

Mund të jetë një imazh i 1 person dhe teksti

Autor Genc Sefa – Lushnja!

14.08.1978 – 08.07.1998
Në Bujanin e historisë,
lart në zemër të malsisë!
Ku lindin trima për Shqipni,
për flamurin kuq e zi !
Fatmir Doçi erdhi në jetë,
në gushtë shtatëdhjetetet!
Shpejt u rrit e u edukua,
për atdhe u frymëzua!
Në viset e Dardanisë,
kish nisur agu i lirisë!
Biri i malsis Gjakovës,
shkon ti dal zot Kosovës!
Niset Smolicës përpjetë,
Uçk- së ti falë jetë!
Me radh trimat e takojnë,
mirseardhje i urojnë!
Çlirimtar mirse ju gjeta,
për atdhe s’më dhimbset jeta!
Dit më të lumtur për mu ska,
se t’luftoj me ju krah për krah!
S’mund ta ndal trimi gëzimin,
për atdhe kur dha betimin!
Fluturim në front po shkon,
biri Shqipnis rreptë lufton!
Shkjau Smolicën granaton,
një predh trimin e qëllon!
Hedh shikimin tej në Dardani!
E uronë u bëfsh Shqipni!
———————————-
Lavdi dëshmorëve të kombit!
Autor Genc Sefa – Lushnja!
Luftëtar i Lirisë ! 🇦🇱🦅🇦🇱
Mund të jetë një imazh i 1 person, në këmbë dhe military uniform

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...