Home / Të ndryshme / DËSHMORIT TË SHQIPËRIS ETNIKE RAMUSH DALIPI – BAJRAKTARI

DËSHMORIT TË SHQIPËRIS ETNIKE RAMUSH DALIPI – BAJRAKTARI

Mund të jetë një imazh i 1 person

Autor:  Genc Sefa – Lushnja!

/Lufta II Botërore 1941-1945/

Gjëmojn malet e Karadakut,
gurgullojnë rrëket e gjakut!
Luftojnë trimat për Atdhe,
e bëjnë vdekjen si me le!
Flak e tymë digjet Lugina,
luftojnë shqipet si vetëtima!
Mbrojnë Preshevën me rrethin,
deri në vdekje për Shqipërin!
Ramush Dalipi po e fal bajramin,
e niset n’front të mbroj vatanin!
Në vijë të parë tek hekurudha,
Krah për krah me shum burra!
Po i thot ndal shkjaut të zi,
Sot luftohet për Shqipëri!
Gjith në sulm hidhet i pari,
Ramush Dalipi Bajraktari!
Përmes plumbave trimi shkon,
Sllavobarbarët po i tmerron!
Dhe kur mbetet pa fishek,
bën mburoj gjoksin e vetë!
Ishte festë, dita bajramit,
Kur ja fali jetën vatanit!
Hyri në rrugën e përjetësis,
Lavdi dëshmorit të Shqipërisë!
——————————-
Lavdi dëshmorëve ! 🦅🇦🇱
Luftëtar i Lirisë 🦅🇦🇱
May be art of 1 person

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...