Home / Të ndryshme / DËSHMORIT JETON DEDUSHAJ

DËSHMORIT JETON DEDUSHAJ

May be a closeup of 1 person dhe mjekër

Autor Genc Sefa – Lushnja!

S’mund të matej kurr Serbia,
me bijt e shqipes nga Malsia!
Me djem trima si Jeton Dedushaj,
lind e rrit në fshatin Vuthaj!
Me zemër luani e me syrin pish,
mburoj arbërore përball Serbis!
Në vijat e frontit trimi kur luftonte,
në male e fusha toka gjëmonte!
I pari në çdo front e në istikam,
në Loxhë, Vrellë e Gllogjan!
Nga Jabllanica fluturonte,
në Lumbardh trimi shkonte!
Kala e pathyeshme ishte për armik,
zemrën të gatuar me zjarr e çelik!
E kishte rritur nëna me atdhedashuri,
jeta nuk i dhimbsej kurr për Shqipëri!
Me këng kreshnikësh trimi sulmon,
tokën e Dardanis me gjak e mbron!
Ra heroikisht në altarin e liris,
biri i Malsis dëshmor i Shqipëris!
———————‐————
Lavdi Dëshmorëve 🦅🇦🇱
Autor Genc Sefa – Lushnja!
Luftëtar i lirisë ! 🦅🇦🇱
Mund të jetë një imazh i 1 person dhe ambiente të jashtme

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...