Home / Të ndryshme / DËSHMORIT ARBEN RAMADANI

DËSHMORIT ARBEN RAMADANI

May be an image of 1 person

 

Autor Genc Sefa – Lushnja!

Në fshatin Kokaj të Gjilanit,
një shqiponjë ju shtu vatanit!
Si për punë, pushk e penë,
e pagëzuan me emrin Arben!
Që në djep nëna shqiptare,
i këndonte ninulla atdhetare!
Ushtimën e Maleve ja lexon,
duke përkundur e bekon!
Pa i mbushur shtatëmbëdhjet,
Arben Ramadani niset në çet!
I frymëzuar me atdhedashuri,
i gatshëm të jap jetë për liri!
Shpirti Arbenit i pregatitur,
që në djep ishte kalitur!
Trim besnik shum energjik,
përball rrezikut skishte frik!
Karadakut ngjitet përpjet,
Kosovës Lindore ti jap jet!
Kodrën e Gares pa e kaluar,
dy plumba në gjoks e kan qëlluar!
Edhe dielli atë dit s’rrezatoj,
birin e shqipes e vajtoj!
Lum për trimin që pat Gjilani,
lavdi përjet Arben Ramadani!
——————————
Lavdi dëshmorëve 🦅🇦🇱
Autor Genc Sefa – Lushnja!
Luftëtar i Lirisë 🦅🇦🇱
May be an image of 1 person dhe tekst

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...