Home / Lajme / ASKUSH NUK E PRISTE KËTË – Lajm I Mirë/ “Zyrtarisht Merr Fund Aventura E Mini-Shengenit”

ASKUSH NUK E PRISTE KËTË – Lajm I Mirë/ “Zyrtarisht Merr Fund Aventura E Mini-Shengenit”

Drejtori i Institutit EPIK, Demush Shasha ka komentuar Samitin e Ballkanit, i cili u mbajt sot në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë

Shasha e përgëzoi spektrin politik të Kosovës për paraqitjen e tyre në këtë samit, duke vlerësuar se treguan pjekuri kur zgjodhën procesin e udhëhequr nga kancelarja gjermane Merkel, në vend të inicativës së Vuçiqit. Ai me këtë veprim e konsideron edhe mbylljen e aventurës së Mini-Shengenit

“Spektri politik në Kosovë ka treguar pjekuri kur në vend të një nisme të udhëhequr nga Presidenti Vuçiq, dhe një procesi të udhëhequr nga Kancelarja Merkel, ka zgjedhur këtë të fundit”, shkroi Shasha në Facebook.

Postimi i plotë:

Samiti i sotëm, si përgatitje e Samitit të Berlinit, shënon edhe zyrtarisht fundin e aventurës së Mini-Shengenit. Spektri politik në Kosovë ka treguar pjekuri kur në vend të një nisme të udhëhequr nga Presidenti Vuçiq, dhe një procesi të udhëhequr nga Kancelarja Merkel, ka zgjedhur këtë të fundit.

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...