Home / Të ndryshme / Dëshmorit Indrit Cara Ushtar “Kavaja”

Dëshmorit Indrit Cara Ushtar “Kavaja”

May be an image of 1 person

🦅🇦🇱Autor:  Genc Sefa

Me një ëndërr u rrit në jet,
që të bëhej një dit mjek!
Por jeta s’ja mundësoj,
të ndjek rrugën që dëshiroj!
Skëndërbegas regjistrohet,
me suksesë diplomohet!
Në vitet e tranzicionit,
mori rrugën e emigracionit!
Në Angli Indriti shkoj,
Si çdo shqiptarë të punoj!
Kosova po masakrohej,
shpirti tij çdo dit trazohej!
I edukuar të mbroj atdhen,
Por si shqiponja folen!
U betua trimi n’flamur,
për At’dhe ja sot ja kurr!
Atdhetarët po i bashkon,
nis në Londër i ushtron!
Ishin luanët e Dardanis,
që do luftonin përball Serbis!
Indrit Cara e mer vendimin,
Për Shqipëri nis fluturimin!
Syrin pishë, zemër t’çelikut,
niset trimi drejt pashtrikut!
Kur kalon drinin e bardhë,
Një jehon n’vesh i kish ardhë!
Ish sokollima e Is Boletinit,
që i uronte mirseardhje trimit!
Gjëmojn kodrat e Gallushës,
ndizet toka e Pagarushës!
Ushtar Kavaja po lufton,
sllavoçetnikët po i tmerron!
Uçk-ja jep njoftimin,
në betej na e vranë trimin!
U këput një këmbë mali,
Shqipëris jetën ja fali!
Lavdi dëshmorëve
🦅🇦🇱Autor Genc Sefa – Lushnja!Luftëtar i Lirisë !🦅🇦🇱
May be an image of 1 person, mjekër dhe standing

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...