Home / Të ndryshme / DËSHMORIT BEAT COLI

DËSHMORIT BEAT COLI

May be an image of 1 person

Lavdi dëshmorëve 🦅🇦🇱

Autor: Genc Sefa – Lushnja!

Luftëtar i Lirisë 🦅🇦🇱

Lind e rrit në Bec t’Gjakovës,
S’ja duron dot dhimbjen Kosovës!
Beat Coli po merr rrugën e lirisë,
N’Jabllanic streh e shqiptarisë!
Ishte pasardhës i Mic Colit,
që ndër breza i kish dal zot trollit!
E kish rrit nana shqiptare,
për me mbrojt tokën e t’parëve!
Kurr për jet bir mos u dorzo,
sa të kesh jet për atdhe lufto!
Flalët e nënës po e forcojnë
trimit shpirtin ja frymëzojnë!
Ball për ball me sllavobarbar,
biri Dushkajës bie në altar!
Plumbat trimin kan qëllu,
zemra Beatit ka pushu!

Shokët e luftës u betuan,

katërfish hakun ja paguan

Gjaku Beatit nuk humbi kurr,

krenar valvitet në flamur!

————————–‐
May be an image of 1 person dhe tekst

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...