Home / Të ndryshme / NË KUMANOVË HERËT MËNGJES

NË KUMANOVË HERËT MËNGJES

May be an image of 1 person dhe tekst

Me rastin e 6-vjetorit të betejeës në lagjen e trimave në Kumanovë. (Ripostim)
Drita ende mir pa dal, herët në mëngjes,
Në lagjen e trimave luftë se ç’u ndez,
Na rrethuan blindat, dhe helikopterët,
Zgjohuni vëllezer! Thirrni dhe të tjerët.
Fort po thërret Mirsadi, Burra bëhuni gati!
Se ka ardh sahati shkaut me i dhën barot,
Mos ti lëm për s’gjalli ta shkelin kët tok.
C’ka po thote Beg Riza! flak le të kallen shpiat,
ta marr vesh Shqipnia, se ka kush i del zot,
Se jemi shqiptar, e Atdheun se shesim,
Për flamur lindëm, për flamur do të vdesim.
Luftës fort po rrin, ky Xhafer Zymberi,
armiqve ju tregon se si mbrohet nderi.
Ju tregon armiqve se është toka jonë,
është tokë shqiptare e me gjak e mbrojmë!
Sulmit sllavobarbar! Fort po i qëndron Fatlumi,
asnjëher në jetë se kishte trembur plumbi,
ju vëllezër krahun më mbani,
Se sot këtë punë e ndan jatagani,
E le ta marrin vesh, si mbrohet vatani.
Kush me shkja sot luften e kalli,
Trimi mbi trima Turgaj Gashi,
Se është shqiptar, e është Dardan,
Sot ktij shkjau i ka dal mejdan,
I ka dal mejdan e i ka dal karshi,
Ka ndez luftën për Shqipëri.
Kush po lufton prej atij qoshi,
Trim si zana Nysret Kaloshi,
Seç e dridhi sot Kumanovën,
E nderoi gjithë Kosovën,
Gjith Kosovën me shqiptari,
Deri në vdekje për liri.
Në krah po i rrin, trim Hysen Rushiti,
Që veq për pushkë nëna e rriti,
Her pas here një za po e lëshon,
Jo për të gjall or shka, sot nuk kalon.
Flamurin që në Krujë, e ngriti Gjergj Kastrioti,
Sot po e mbron ky zemërluani, Samit Kastrioti,
Pushka e tij jehon porsi gjyle topi,
Gjoksin shkëmb, zemrën fuçi baroti.
Kush po lufton ball për ball,
Arben Rexhaj ky trim i rrall,
Ferizajasi po fol një fjale,
Oj Shqipëri të qofsha fal.
Nuk i lëm kto troje t’shkreta,
Do t’luftojm për sa t’jet jeta.
Në lagjen e trimave lufta se ç’plasi,
Rreptë po lufton ky Valon Kabashi,
Po lufton trimi hiq pa ndërpre,
Sllavomaqedonët po i rrëzon përdhe,
Fort lufton Valoni, porsi Skënderbe.

Në lagjen e trimave e të krenarisë,

Zoti i gradoi në rrugën përjetësisë,

Dëshmorë të kombit në altarin e lirisë,

Në at rrug të gjatë, rrugën e pavdeksisë.

———————————————-

Nga Genc Sefa Lushnja,

bashkëluftëtar në lagjen e trimave.

Lavdi dëshmorëve 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

May be an image of 2 njerëz, military uniform dhe tekst

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...