Home / Opinion / Padia nga Kosova, Serbia po i frikësohet shumë gruas së Albin Kurtit

Padia nga Kosova, Serbia po i frikësohet shumë gruas së Albin Kurtit

 

“Serbia duhet të trembet nga kjo grua: Ja kush është ajo”, ishte ky një titull i mediave serbe, pak ditë pas mbajtjes së zgjedhjeve në Kosovë. Kjo grua që i referohen mediat serbe, është bashkëshortja e Albin Kurtit, Rita.

Blic shkruan se Albin Kurti dhe partia e tij Vetëvendosje fiuan më së shumti vota në zgjedhjet e fundit në Kosovë.

Sidoqoftë ai nuk foli shumë për familjen në publik dhe gruaja e tij dihet që është norvegjezja Rita Augestad Knudsen, e cila aktualisht është e angazhuar në kërkime për ekstremizëm dhe aktivitete tjera devijante të shoqërisë.

Rita kishte puniar në këro aktivitete edhe në Serbi, ku thuhet se ishte njohur edhe me Albin Kurtin, teksa ai po qëndronte në burg atje.

Ajo e njeh mirë atë që ka bërë Serbia në Kosovë dhe e kishte hulumtuar edhe gjatë vitit 2000, gjithandej në vendin tonë fqi. Pikërisht të dhënat që ka grumbulluar ajo, hulumtimet që ka bërë dhe kredibiliteti i Norvegjisë mund të jenë faktor kyc i padisë së Kosovës ndaj Serbisë për të bëmat e saj këtu.

Ajo është studiuse e mirëfilltë dhe doktore e shkencave.

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...