Home / Të ndryshme / IKNI!

IKNI!

May be an image of 1 person dhe tekst

Sa shumë, po ju “digjet xhani”,
Këto javë para zgjedhjeve, a më thoni?!
Sa dinakërisht, surratet e nxira,
Si çdoherë, me maska po i mbuloni…

Për ju o dhjetëristë, shkruaj vargje hidhërimi!…
Pse kafshatën popullit, nga goja ia morët.
Në xhepat tuaj, me kusari po e përfundoni.

Nënës Shqipëri, ju i vutë flakët…
Me gjuhët dredharake, me premtime boshe,
Paturpësisht, popullin tonë po e mashtroni.

Ah!… Tridhjetë vite katrahura ikën.
E, ju s’u ngopët, duke grabitur,
o të babëzitur…
Ju, popullit si shushunjat gjakun po ia pini, për “demokraci”, duke llomotitur.

Sa brezni, nga krimet tuaja i mbuluat në zi…
Tmerrshëm janë tronditur, janë lemeritur.
Ju, që rininë tonë e degdisët, e tretët nga Nëna Shqipëri, o delinxhinj, faqezinj…

E ç’kërkoni më pastaj, nga ky popull?!
Të gabojë, votën me vullnet, t’ua dhurojë,
Kur, fort mirë ju njeh kush jeni…
Si po guxoni të mendoni, përsëri do t’u besojë?!

Ju, si “Kuajt Trojanë”, shkelët e po shkelni mbi gjakun e dëshmorëve.
Ju, na morët lirinë, barazinë, drejtësinë?
Ju, armiqve tradhëtisht, o marrëzisht,
ua hapët portat…

Ju, përdhosët sakatosët, çdo gjë të bukur shqiptare; besën, nderin, krenarinë…
Ju, në gjeografinë tokësore dhe detare,
Si plaçka tregu; po e hidhni, po e shisni Nënë Shqipërinë.

Ju, me të fituar votën, përsëri vidhni, plaçkisni, bëni kërdinë.
Ikni, nga kolltuqet e lagura, ku keni hipur.
Mijëra plagë të pashëruara, në shpirtëra na keni hapur, popullin e keni cfilitur.

Ja, më në fund, një dritë në tunelin prapësive tuaja, po nxjerrë shkëndija dikund.
Posi, jemi të kënaqur, shpresojmë të gëzuar!…
Populli, po ju njeh me dhëmbë e dhëmballë, o të mjerë, o të mallkuar!…

O dijeni mirë, mos harroni!
Mos provoni, më tej të mashtroni.
Juve, që vërtet e meritoni…
Me drejtësinë shqiptare, përjetësht,
për t’ju dënuar!

24/2/2021

About admin

x

Check Also

Sa të gënjyer ishim !

/ Intervist që ia vlen të lexohet e rilexohet/ Intervistë me ish ...