Home / Opinion / BASHKIMIN KOMBËTARË DO TA BËJMË PËR INATI,KOSOVARË!

BASHKIMIN KOMBËTARË DO TA BËJMË PËR INATI,KOSOVARË!

Se kildebilledet

Fatmir Brajshori-Tushi

20 – Shkurt-2021

( I keni dy fluturake: vetëm njërën mund ta zgjedhni!)
Kush i financon Televizionet ( pronarët e vërtetë)si T7 dhe sidomos TV Dukagjini, të cilët kanë marrë rol të TV Beogradit në vitet e 80-ta dhe RTS të viteve të Millosheviqit, televizione të cilat ( s‘bashku me RTP) bënin çmos, që të njollosnin Shqipërinë, që pastaj të mbjellet,një urrejtje në mes shqiptarëve të Shqipërisë dhe shqiptarëve të Kosovës.
Atë që nuk e arritën RTB dhe RTS me RTPën, dhe, UDB-a e OZNA me LKJ dhe LKK, për t‘i përçarë shqiptarët,andej e këndej „ kufirit“, detyrën e mbetur,pa u kryer, e kanë marrë Televizionet shqipfolëse si T7, TV Dukagjini, Klan Kosova, Kanali 10 dhe disa „ pishpirika analista“ të cilët garant; o janë agjent të BIAs serbe, o janë nga martesat e përziera serbo- shqiptare si ky Vlladan ( Valton) Syla.
Urrejtjen që shfaqin drejtuesit e TV si Ermal Panduri( Pansllavi) i cili, në emisionin e tij „ DEBAT“ ftonë agjentët e sigurimit sekret Ilir Mirenën, pishpirikun Dardan Gashin dhe shokun e ngushtë të Fadil Suleviqit po ashtu pishpirikun Vehbi Kajtazin…
Këta „ serpski dobrovolci“ nuk ngurruan ta fyejn gazetarin nga Shqipëria Cim Peka, në emision Live, me fjalët „ ti je nga Shqipëria dhe mos na kallxo neve në Kosovë…“
Kështu mund të mendoj dhe flas vetëm një zvarranik i shëndërruar në shqipfolës.
Këta agjentë të ri,të fshehur prapa petkut të „ gazetarit“ nuk ngurruan fare, kur iu drejtuan Ermal Pandurit( Pansllavit):
„ Pse e ke ftuar Armando Shkullakun, ai është nga Shqipëria dhe s‘ka çka vjen ai dhe flet këtu për zgjedhjet në Kosovë!“
Krijohet përshtypja që janë në sikron; Panduri me pishpirikat Vehbi Kajtazi, Ilir Mirena dhe Dardan Gashi,,,
I neveritshëm është po ashtu Nexhmedin Spahiu, i pranuar si gjimnazist anëtar i Lidhjes Komuniste të Kosovës duke dhënë prova që në vitet e 80-ta, se shteti i tij i vetëm është Jugosllavia dhe asnjëherë Shqipëria. Dhe, pikërishtë sot, klithmuesit më të zëshëm për „ shtetin e Kosovës“ janë pikrishtë ATA të cilët ishin gjatë tërë kohës, kundër Republikës së Kosovës, si kërkesë „ irredentiste“ dhe „ armiqësore“, dhe, të cilët bënin diferencimet politiko- ideologjike, siç bënte ky Spahiu nëpër katedrat e Fakullteteve të Shkencave Natyrore dhe Matematikore…
Këtë rol luante Nexhmedin Spahiu gjatë viteve 1986-1990, i veshur me kamzhikun dhe çizmet e Komitetit krahinor, të cilët FSHMN ia kishin caktuar si terren veprues nga punëdhënësi shërbimi sekret serbo- jugosllavë,,,
2.
Konica do t‘thoshte:“ Për inat të nostalgjikëve jugosllavë – do ta bëjmë Bashkimin Kombëtar!“
Ju zotëritë e pandershëm dhe të panderuar,
Vehbi Kajtazi, Ilir Mirena, pishpiriku Dardan Gashi,Erëmal Panduri, Buzhala e Kërquki, Nechmedin Spahiu dhe nipi i Ratkos dhe mama Oliveres Valton Syla,
Ju kosovarët shqipfolës, të pobratimuar me „ serbski dobrovolcat e juaj“, dikur krajl e Pashiq, Tito e Rankoviq, Millosheviq po se po, jeni bijtë e Ceno Beg Kryeziut, Ali Shukriut e Sinan Hasanit, Azem Vllasit e Rrahman Morinës, Halit Ternavcit,,,
Nëse mbytët dje Fazli Grajçevcin qu desh ta mbytni sërish sot kur veç e kishit mbytë njëherë?
Drenicë su dorëzova kur shkelje në baltë, qendresë heroike ndaj kosovarit- jugosllav!
Sot, në TV antishqiptare, vjellët vrerë ndaj çdo gjë shqiptare; prijnë T7 ( alias RTS) pastaj TV Dukagjini i Brača KArič( alias Ekrem Lluka sikurse Kanali 10 ( ish Rrokumi i Migjen Kelmendit) që u ble nga katër gazetarë me siguri me parat e Devollëve sikur që u ble dhe klan Kosova…
Nëse mbytët mësuesin Llapjan Shaban Shalën dje, qu desh ta mbytni sot, kur veç e kishit mbytë njëherë?
Llap su dorëzove kur mësynin jeniçerët, u dhe gaz t‘pinin, ndale çetaret në Merdare të Pashiqit të mos shtynin akoma kufirin,,,
Pse po heshtë?
Kujtone Afrimin, Fahriun, Zahirin, Aliun, Ilirin,,,
Po edhe t‘burgosurit për flamur Adem Demaçin, Zeqir Gërvallen, Flamur Kosovën( Osman Dumoshin) etj,,,
Po ti Dukagjinë që qëllove në lul ballit Miliq Kërstat?
Pse lejon kosovaret që t‘ju asimilojn ju dukagjinasit e Palit dhe Lekës?
Përse lejoni Pushtetin e kosovarëve( kupto të „ šiftarit“ e Kolë Shirokes) t‘u përdhosin flamurin të tallin Bashkimin Kombëtarë?
Përse lejoni që pasardhesit e OZNEs edhe pas sakrifices së familjes Jashari, Ahmeti, Delia, Bogujevci, Bytyqi… tua përdhosin flamurin dhe Bashkimin Kombëtarë!
Sepse heshtët kur e futen fusnoten, heshtët kur kosovaret në pushtet filluan të shtypnin shqiptarët; heshtët kur për këto gjëra edhe të vdekurit nuk heshtin!
Prandaj kam të drejtë si shqiptarë të klithi:
POSHTË KOSOVARËT!
RROFTË KOSOVA!

May be an image of airplane

May be an image of airplane

About admin

x

Check Also

Sa të gënjyer ishim !

/ Intervist që ia vlen të lexohet e rilexohet/ Intervistë me ish ...