Home / Lajme / Albin Kurti e mbështeti hapur si President, tani Presidenti i SHBA-së kërkon nga Serbia njohjen e Kosovës si shtet të pavarur

Albin Kurti e mbështeti hapur si President, tani Presidenti i SHBA-së kërkon nga Serbia njohjen e Kosovës si shtet të pavarur

Albin Kurti e mbështeti hapur si President, tani Presidenti i SHBA-së kërkon nga Serbia njohjen e Kosovës si shtet të pavarur - Mekuli Press
7, 02, 2021
Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, i ka kërkuar hapur, e pa doreza diplomatike, presidentit serb, Aleksandar Vuçiq që ta njohë Kosovën si shtet të pavarur. Në letër, Biden i thotë Vuçiqit të përqëndrohet në arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse me Kosovën, duke nënvizuar se ajo duhet të përmbajë edhe njohjen reciproke.
Duhet theksuar faktin se ishte Albin Kurti, pra Levizja Vetëvendosje, që doli hapur në mbështetje të fushtatës së Joe Biden për President të SHBA-së, ku ndër tjerash Kurti u kishte bërë thirrje mërgatës shqiptare në SHBA të mbeshtesin në plotni Biden për Prsident të SHBA-së, kujton MekuliPress.com. Gjithashtu, për MekuliPress, është me rëndësi të nënvizohet se asokohe ishin mediat e sunduesve të Kosovës, tok me analistët e varur nga pagat që i marrin nga mediat e kapura, që sulmuan pa logjikë dhe me një propagandë të paparë, z. Kurti vetëm e vetëm pse ky kishte bërë thirrje publike për mbështetje të Joe Biden për President të SHBA-së, e jo për Donald Trump. Se sa largëhedhëse ishte kjo thirrje e z. Kurti, ju mbetet juve të nderuar lexues ta vlerësoni.

Ja letra e plotë që Joe Biden ia ka dërguar Vuçiqit, e përkthyer në gjuhën shqipe:

Shkëlqesisë së tij
Aleksandar Vuçiq,
President i Republikës së Serbisë
Beograd

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...