Home / Opinion / Shqiptarët i ndajnë shumë gjëra, por mbi të gjitha ata i bashkon gjaku dhe gjuha e tyre.

Shqiptarët i ndajnë shumë gjëra, por mbi të gjitha ata i bashkon gjaku dhe gjuha e tyre.

May be an image of 1 person, standing, playing a musical instrument, instrument muzikor dhe outerwear
Fatlind Selman Selmani

22 Janar 2021

 I bashkon etnogjeneza e tyre e përbashkët. I bashkon trungu i fortë antik pellazgo-ilir.

I bashkojnë gjenet e njejta dhe formimi i tyre psiqik e shpirtëror, që e ka burimin nga parahistoria njerëzore. I bashkon besa dhe burrëria shqiptare. I bashkon arti dhe kultura e njejtë.

I bashkon gjuha e unifikuar letrare shqipe dhe alfabeti i perbashkët me 36 shkronja. I bashkon Flamuri Kombëtar Shqiptar i Gjergj Kastriotit Skenderbeut. I bashkon Hymni Kombëtar i Rilindjes sonë Kombëtare. I bashkon emri Shqipëri dhe Shqiptar. I bashkon kombi shqiptar. I bashkon atdheu i perbashkët 🇦🇱

May be an image of 3 people, including Eduart Gjeci

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...