Home / Histori /  11 Janar 1946 – shpallja e Republikes Popullore e Shqiperise!

 11 Janar 1946 – shpallja e Republikes Popullore e Shqiperise!

Imazhi mund të përmbajë: 1 person

Shpresa Bajraktari Ruci

Me krenari kujtojme daten e 11 Janarit, si nje nga datat me te rendesishme historike qe ka kaluar populli dhe atdheu ne rrjedhen e historise shekullore.

Me 11Janar 1946 Asmbleja kushtetuse dale nga zgjedhjet e pergjitheshme te 2 Dhjetorit 1945 shpalli per here te pare Shqiperine Republike Popullore.
Ky vendim i marre ne emer te popullit ,ashtu sic ishte parashikuar ne Kongresin e Permetit ,zgjidhi perfundimisht ceshtjen e formes politike te shtetit shqiptar duke i dhene fund regjimit monarkik te Zogut dhe trashegimtareve te tij,te cileve u ndalohej pergjithmone kthimi ne Shqiperi
Ky emertim u ruajt deri me 28 dhjetor 1976,kohe qe me miratimin e Kushtetutes se Re emertimi i shtetit shqiptar u ndryshua nga RPSH ne RPSSH.
Ky emertim i ri pasqyronte sakte e me realizem si permbajtjen e shtetit ashtu dhe perparimet e medha qe ishin bere ne te gjitha fushat e jetes politike dhe shoqerore ,si dhe ne ndertimin e marrdhenieve socisliste gjate periudhes 30 vjecare ,qe nga miratimi i kushtetutes se pare me 1946 ,nen udheheqjen e PPSH dhe personalisht te burrit me madh qe ka njohur ndonjehere historia Enver Hoxha ,duke korrur suksese te imagjinueshme.
Nuk eshte aspak e rastit qe kjo date e shenuar eliminohet nga kalendari i historise ashtu sic jane eliminuar dhe data te tjera.
Apologjetet lilipute e megalloman te politikes se sotme duan ta xhveshin popullin nga datat me te lavdishme te historise se tij;
Se nje popull qe nuk ka histori nuk ka as lavdi.
Gabohen rende ata politikane te cfaredo krahu qofshin ,qe do te mundohen te mohojne apo shtremberojne sado pak nje histori te lavdishme,;
Pasi populli dhe patriotet e ndershem nuk do te lejojne keqdeformimin e historise .
Historine nuk mund ta bejne te mundurit ata qe kane luftuar kunder popullit dhe qe bashkpunuan me nazifashizmin ,ate e bejne triumfatoret!

Lavdi te perjeteshme dates se 11 Janarit !

About admin

x

Check Also

Avni Dehari, ‘feniksi shqiptar’, flet për MekuliPress: “Vendi i parë, pa një dallim të madh nga i dyti, do t’i ngjante fitores së Pirros me dëme të mëdha për Kosovën. Fitorja e madhe që po vie është garantuese e mosminimit si në të kaluarën e themeleve të qeverisë së re, që do të dalë si vullnet i popullit.”

January 20, 2021 Është ky Avni Dehari, humanisti, poeti, kritiku, këshilltari dhe ...