Home / Histori / CILET JANE GREKET?

CILET JANE GREKET?

Të preferuarat 4h 
+7
Kur ne 2015 ne nje artikull te gazetes kryesore gjermane DIE WELT shkruhej se : ” greket modern jane nje miks prej shqiptaresh, bullgare turq etj dhe nuk i lidh asgje me Perikliun apo Socrate e me greket klasike…”
, grekerve ju ra si bombe dhe e quajten si helenofobi. E verteta te dhemb por ne fund te cliron nga barra e rende e genjeshtres.
Autori ishte Berthold Seewald (drejtor i dep. te histori kulture te redaksise) i mbeshtetur nga shume studjues gjermane e te huaj ne lidhje me sajimin e kombit grek ne nje zone te quajtur Morea, e banuar kryesisht me shqiptare qe nga antikiteti. Nje nga kundershtuesit e cmendurise se sajimit te kombit grek ishte studjuesi dhe filologu austriak i atyre viteve Jackob Philip Falmerayer.
Falmerayer:” popullsia helene eshte e zevendesuar me shqiptar ne periudha te ndryshme te migrimit ” . Te tille idea e kishte hedhur disa vite me pare edhe William Martin Leake. Ai akuzoi fuqite e kohes se ne lidhje me sajimin e kombit grek ishin udhehequr nga “intoksikacioni klasik “. Ai ishte nder te paktet qe shihte ne krijimin e kombit grek ekspansionizmin rus. Projekti rus pas luftes se dyte te Krimea-s ishte marrja nen tutele te ortodokseve te ballkanit me krijimin e shteteve ortodokse per qellime strategjike. Gje qe u realizua me vone ne traktatin e Losanna(1923), qe vulosi krijimin e nje shteti te paster ortodoks dhe debimin me force te mbi 800 mije mislimane autoktone te Greqise shumica derrmuese shqipfoles(ku mbi 500 mije ishin larguar pas revolucionit arvanit dhe pas luftes se pare ballkanike) dhe sollen prej andej mbi 2 miljone ortodokse anadollake e te Pontos qe nuk i lidhte asgje me arbanitet ortodokse pervec ortodoksise.
Falmerayer shkaktoi termet ne qarqet e romanciereve filogreke ku mbreti i Bavarise Ludvig si nje filo elenik i bindur qe po pergatiste marrjen e fronit te shtetit te ri grek nga djali i tij Otto , vonoi zgjedhjen e Falmerayer si antar i akademise se shkencave.
Ne udhetimin e dyte te Falmerayer ne Greqi me rusin Tolstoj pasi kishte shkelur Trebisonden More dhe gjithe Greqine me pellembe u kthye me i bindur se kurre dhe konfirmoi :” se nuk ekziston kokerr greku ne shtetin e ri por vetem shqiptare dhe disa pakica tjera. “
Nje nder kundershtaret e Falmerayer ishte filo serbi dhe filorusi slloven Jerenej Kopitar e Karl Hop.
Para disa viteve studiuesi shkrimtari dhe historiani nder me te rendesishmit sot grek; prof Nikos Dimou ne nje interviste per :”New York Times ” , shprehet: ” Ne flisnim shqip dhe na quanin romei, por Winchelmen (nje homosex qe u vra nga dashnori i tij) , Goethe , Hugo, Delacroix… etj (piktore e skulptore pedera te dashuruar me statujat klasike greke te bindur ose te mbytur nga injoranca se greket klasike ishin ashtu si ne statuja, te gjithe muskoloze e bionde ) , na thane: jo ! ju jeni helene. pasardhesit e drejtperdrejt te Platonit dhe Sokratit. Dhe nga atehere filluan problemet. “
Gjate mesjetes kemi plot harta dokumenta dhe deshmi nga vende evropiane turqia por edhe Rusia ku Epiro dhe gjithe bregdeti jonian perfshire edhe Atika e Peloponneso o Morea ishin te banuara me shqiptare o shqipfoles. Por edhe ne Maqedonia e Thesalia elementi shqiptar ishte dominant . Ne foto kemi edhe nje artikull te shoqates se filologeve te athines” parnassos ” ku disa vite pas revolucionit arvanit shkruan :” revolucioni i 1821 ishte lufte civile mes shqiptareve ortodokse dhe shqiptareve myslimane . “
Te njejten e thote edhe Falmerayer .
Konflikti ne More (Peloponnesos) lindi mes shqipfolesve myslimane, pikerisht mes Veli Pasha (djali Alì pasha Tepelenit) pas emerimit si administrator i Morese, dhe laljotit Ali Farmaqit (nje nga feudalet me te medhenj te Morese) .
Ky i fundit aleat me burazerin e tij Kolokotroni te frymezuar nga Franca filluan pergatitje per kryengritje .
Ata hartuan nje plan kushtetute per nje shtet arvanit me nje parlament gjysem myslimane e gjysme ortodokse. Sulltanit do i conin leter se ishte kryengritje kunder dinastise se Alì pasha Tepelenit dhe jo perandorise.
Por gjste revolucionit filluan masakrat kunder shqipfolesve myslimane qe shenoi kulmin me masakren e Tripolitses e banuar me shumica derrmuese mislimane shqipfoles.
Plani per nje shtet arvanit me myslimane e ortodoks u hodh ne ere.
Por edhe pse laljotet luftuan krahe kolokotronit ne Revolutioin arvanit ata prapeseprape u debuan si turq per ne turqi, ashtu si edhe Bardhunjotet dhe myslimane tjere te Morese Atikes e Eubese e akoma me pas (1923) te Thsalise e Maqedonise dhe pas luftes se dyte boterore debuan edhe mislimane te Camerise ( banoret e lashte te lumit Tsamis qe greket moderne e ndryshuan ne Kallamas duke bere autogol sepse vetem camet vazhdojne te ruajne emrin antik te lumit Tsamis)
Ne 1916 ne nje artikull te akademise Athines “parnassos ” shkruhet: ” shumica derrmuese e ushtareve ne ushtrine tone flasin shqip dhe kjo eshte deshperuese dhe duhet denuar…”
Kemi shume deshmi te tjera te shkruara nga studiues historiane e filologe famoze te shekullit 18-19 ne lidhje me identitetin shqiptar te Epirit Peloponesos o Morea bile gjithe greqise se sotme si gjermani Thomas swinburne, danezi Malte-Brun ,Lebnitz,Arnd,Leak etj por edhe te filologeve arbereshe si Camarda Masci Dorsa Cocco Crispi qe kishin studiuar ne università italiane dhe qe njihnin mire shqipen greqishten klasike dhe latino si dhe historine e atyre trojeve nga ku kishin origjinen duke qene se te gjitha venbanimet arbreshe (mbi 115 ku 54 ruajne akoma kulturen dhe gjuhen e memes shqipen) e kane origjinen nga Epiro sidomos bregu himarjot thesprot dhe Peloponesos.
Arbereshet jane deshmia me e forte dhe e gjalle ne lidhje me identitetin shqiptar te Himares Epirit dhe Peloponesos.
Pas pushtimit turk sidomos pas Skanderbeg, kemi eksode biblike te epirjoteve (himarjote e came) , koronejve dhe manjoteve drejt italise rumanis ukraina etj
Ne vitin 1705, vetem ne mbreterine e Napolit ishin regjistruar mbi 250 mije albanesi te ritit bizantin
Nese ne mesjete, ne kohen e Skanderbeg dhe gjate perandorise osmane ne Epiro do kish greker grekofone atehere edhe ata do te kishin luftuar kunder turkut dhe pas pushtimit turk edhe ata do te kishin migruar drejt italise rumanise venedikut e gjer ne ukrahina sikur epirjotet dhe manjotet albanofone por kjo nuk na resulton se te pakten njeri nga 115 vendbanime arbereshe ne Italia do te ishte grekofone por ja qe jane te gjithe prej albanofonesh dhe te gjithe te ritit greko bizantine prandaj edhe italianet i quanin greker por ishin dhe jane greker qe flisnin dhe flasin shqip.
Pra ku ishin greket grekofone qe luftuan kunder turkut gjate pushtimit osman?
Po si eshte e mundur qe akademia e shkencave te Shqiperise e paguar nga shqiptaret nuk ka marre parasysh gjithe keta fakte dhe argomente per te zbardhur te vertetat mbi historine e shqiptareve?
Si eshte e mundur qe historjane tane maskarenj e te shitur nuk shkruajne per te cmitizuar kombin e sajuar grek mbi gjakun e shqiptareve ku vetem para nje shekulli shumica derrmuese e popullsise ne greqi fliste shqip dhe i cduken si me magji por hedhin balte mbi figurat e shquara te kombit shqiptar dhe kunder historise shqiptareve?
Pra te dashur miq, greket i kerkuan ne gjithe greqine dhe nuk i gjeten asgjekundi dhe kerkojne te na i shpikin ne Himara dhe Epiro.

About admin

x

Check Also

Sa të gënjyer ishim !

/ Intervist që ia vlen të lexohet e rilexohet/ Intervistë me ish ...