Home / Histori / Rrofte 29 Nentori- 1944- Dita e clirimit te Shqiperise!

Rrofte 29 Nentori- 1944- Dita e clirimit te Shqiperise!

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm

Shkkkruan; Shpresa Bajraktari Ruci

 

Lavdi LANC me ne krye komandantin Legjendar Enver Hoxha!

Lufta Antifashiste Nac- Cl (LANC) te udhehequr nga PKSH me ne krye Enver Hoxhen ,eshte lufta me e pergjakeshme ,me e gjere , me e organizuar dhe me e ndergjegjeshme qe ka bere populli shqiptare ne historine e tij.

Eshte absurde qe individ te ndryshem ,antishqipare dhe keqadashes perpiqen ta shtremberojne kur thone dhe shkruajne ,se partizanet hodhen dy- tre pushke ,kurse pushtuesit u larguan vete pa marre asnje plage lufte.

Ne dokumentet e ushtrise pushtuese dhe gjermane flasin per ashpersine me te cilen i godiste populli shqiptare kryengrites ,si dhe Ushtria e tij nacional clirimtare.

Me 29 janar 1943 vete Musolini deklaronte se “gjendja ne Shqiperi shkon duke u keqesuar.Populli shqiptare tani ka ngritur krye megjithse ne i kemi bere leshime”

Ne rrethanat e luftes popullore qe ishte ndezur ne Shqiperi.Mekembesi i mbretit Jakomani deklaronte: :.”Shqiptaret kane marre nje qendrim te hapur kunder armiqesor karshi Italise qe vjen duke u forcuar.Tani duhet qeverisur me dore te hekurt”

Kurse Hitleri me urdherat e rrepta luftarake qe u dërgonte ushtrive naziste ne Europen Juglindore pohonte i alarmuar : “ “Urrejtja e popullit shqiptare dhe e popujve te tjere te Ballkanit kunder Gjermanise dhe Italise eshte nje realitet i ashper.”

Luften clirimtare te popullit shqiptare dhe te.UNCSh kunder pushtueseve gjermane e pohonte me ane te nje deklarate ,te 4 Nentorit 1943 dhe kryeministri Britanik.Curcilli : “Mijra partizane shqiptare,thoshte ai ,po luftojne ne malet e tyre per pavarësinë e vendit te tyre …Ata vazhdojne te godadin armikun dhe te shkaterrojne komunikacionet e tij.Oficeret britanike te nderlidhjes jane prane ketyre partizaneve dhe i kane cmuar cilesite e tyre ushtarake ne zhvillimin e ardhshem ne teatrin e Mesdheut”

Per karakterin antifashist ,per shkallen e larte te organizimit dhe per arritjet LANC mund dhe duhet te krenohet cdo shqiptare .

Dokumentat e kohes se luftes pasqyrojne grushtet dërmuese qe morren pushtuesit gjermane gjate mesymjes se pergjithshme te UNCSH .

Ne lufte e siper u perpunuan strategjia dhe taktikat e luftes se armatosur,qe u zbatuan me sukses te plote .

Ishte pikerisht PKSH me ne krye Enver Hoxhen ,qe zhvilloi me force e panderpreje luften kunder pushtueseve nazifashiste ,LANC ,nga gjithe populli shqiptare i armatosur dhe i parmatosur ,me perjashtim te kolaboracionisteve qe ishin te lidhur me pushtuesit.

Ne perfundim me 29 Nentor 1944 ,me clirimin e Shkodres-qytet i fundit,duke dhene jeten e 28 mije deshmoreve ,u shenua clirimi i plote i Shqiperise.

Denigrimi qe i behet ne keto vite te ashtuquajtures “Demokraci”, LANC si dhe shtremberimi i paskrupullt i historise se betejave te lavdishme te UNCSH ,i fakteve dhe i ngjarjeve qe e lartesojne popullin tone Shqiperine tone ,orvatjet e paskrupullshme per ti paraqitur kreret balliste zogiste “ martire te demokracise apo “atdhetare te flakte te shqiptarizmit” sic ndodhi dhe nderimi shteteror qe u be Mithat Frasherit;keto nuk jane gje tjeter vec percmimi me i rende qe i behet gjakut te deshmoreve ,kapedaneve dhe luftetareve te medhenj te Shqiperise te te gjitha kohrave.

Per ta erresuar karakterin thellesisht antifashist te LANC te popullit shqiptare,shume po abuzohet per ta shnderruar ate ne lufte civile per pushtet ndermjet frontit Antifashist Nac-Cl dhe Ballit si dhe Legalitetit..

Por duhet theksuar se lufta kunder kolaboracionisteve nuk ishte lufte me vehte ,por nje pjese perberese e luftes se pergjitheshme te popullit shqiptare kunder pushtuesve fashiste.

Armiku kryesor ne kete lufte Antifashiste Nac-Cl ishte gjithnje pushtimi ;

Kurse Balli e Legaliteti ,sado qe kreret e tyre perfaqesonin interesat e cifligareve e te borgjezise ,nuk u luftuan si te tille ;

Por si bashkpunetore te pushtuesve.

Per ta faktuar kete gje,ka dokumente te pushtueseve.

Nepermjet dokumentave te ushtrive pushtuese italiane;

Theksohet se Balli dhe Legaliteti s’kane luftuar kurre kunder pushtueseve fashiste.

Raportet sekrete te komandave italiane,gjermane dhe te oficereve britanike te misioneve ne Shqiperi ,vertetetojne vetem bashkpunimin e Ballit dhe Legalitetit me pushtuesit.

Epopeja jone.ANCSH e udhehequr nga PKSh me ne krye titanin.Enver Hoxha ;

Eshte epopeja me e lavdishme ;

Faqja me e ndritur e historise mijevjecare te Shqiperise;

Burim i pashtershem ;

Mesim per ruajtjen e zhvillimin e jetes sone te lire,burim drite per te pare rruget e drejta e te se ardhmes.

Pra data 29 Nentor eshte dita e madhe historike e Clirimit te Shqiperise dhe nuk mund te shtremberohet apo te fallsifikohet.sepse ajo shenon triumfin e luftes sone te drejte ndaj barbarise naziste.

Asnje dekret nuk mund te erresoje ose te shtremberoje historine e fitimtareve.

Fitimtaret mbeten fitimtare.

Lavdia e LANC u perket atyre qe nuk e kerkojne ate;

Por vepra e tyre eshte e mbuluar me Lavdi.

Brez pas brezi do te kendohen kenget partizane qe linden ne zjarrin e luftes per liri si psh.”Shkrep me zjarr porsi rrufeja”..

Nuk do te harrohen kurre sakrificat e papara ne histori:

Betejat te pergjakshme kunder dy ushtrive te fuqishme nazifashisteve .

Brezat nuk do ta harrojne kurre historine e lavdishme te popullit tone.

Ne jemi krenare per kontributin e shquar te popullit shqiptare ne Luften Antifashiste boterore te udhehequr nga PKSh me ne krye trimin e mencur ;

Komandantin.strateg Enver Hoxha ;

Qe e rreshtuan Shqiperine ne rradhet e fitimtareve.

Lavdi komandatit te pavdekshem te LANC Enver Hoxha !

Lavdi LANC-it , 29 Nentorit dites se fitores mbi nazifashizmit dhe bashkpunetoreve te tyre!

Gezuar festat e medha historike 28-29 Nentorit -data lapidare per popullin shqiptare

 

Se kildebilledet

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...