Home / Të ndryshme / GJAKU I TRIMIT S’KA KUFI !

GJAKU I TRIMIT S’KA KUFI !

(Kushtuar Xheladin Beqirit-Karadaku, birit të Kosovës, që u rrit në Nivicë të Kurveleshit,në një familje patriotike. Me pushtimin e Shqiperisë nga Italia fashiste, u rreshtua në çetën partizan të Kurvleshit ,me pseudonimin “Karadaku” dhe luftoi me armë në dorë, duke rënë si trim në fushën e betejës, në operacionin armik të dimrit 1943-44 )
Xheladi , Kosova lindi
Karadak,Nivica rriti
Kosova ,lindi femijë
Nivica ,rrit’ trimerinë.
Per lirine e Kurveleshit
histori heroi shkrove
të mirës, trime Kosovës
lavdine me shume ja shtove.
Gjaku i trimit s’ka kufi
ne te gjithe Kombin mbarë
lumë kush bie për liri
mbetet sa vet Kombi gjallë.
Te mori plumbi ne ballë
duke renë , the dy-tri fjalë:
Kosova dhe Labëria
janë vatanet e mia!
Gjak- mademi i Kosovës
Xhamadan i Mic Sokolit
qendron maj’ e Këndrevicës
je shqiponjë e Karakollit.
Gjith’ lulet e Këndrevices
Kurveleshi mbi Ju hedhin
krenari,gjith’ kosovarët
mbi pllaka mermeri derdhin.
-T
randafila sjeël shqiponja
per c’do vit qe nga Kosova
Bëhen bashk tek monumenti
Ç’do 5 maj ,me lulet tona.
Këndrevica—mal I lartë në VL. Të Nivicës
Abas Goxhaj, Vlorë, më 29 Nëntor 2020.
NGRIHUNI, LAVDI E KOMBIT…!
Pse u tund dje monumenti
Lëvizi Malua nga varri,
Njeri shkoi nga Sauku
Dhe ca poshtë nga Sazani..!
Dhe ata që ishin bashkë,
Ç’panë, a u rëntë pika..?!
Njeri u ngjit në Babicë,
Të tjerët lart nga Shashica..!
Kurorat, s’janë për Juve,
Na hedhin hi syve neve,
Sepse afruan votimet
Na marrin me përkëdhele..!
Ngrihuni, more azganë
shihni, këta maskaranë
natën u “shkojnë në thikë”,
ditën, me “ligje” ju qajnë…!
Ngrihuni, dëshmorë një çikë,
të shikoni “mirësitë”.
Lumsi ne ,për politikë
hamë me “lugë të florinjtë”..!
Neve për dit’ na mashtrojnë,
Juve, për dit’ ju baltosin,
Neve për dit na varrosin,
Juve për dit’ ju ç’varrosin..!
Juve për dit’ ju cfëlisin,
Ne,për ditë na arratisën,
Tridhjet vjet, po mbjellin gjëmën,
MËMËN, në “pazar” e shitën..!
Ngrihuni e varrosni neve
në atë gropënë tuaj.
s’jemi zotër të vet-vetes
po e lëm’ Kombin të vuaj..!
Gjakun tuaj, dot’ s’e mbrojmë
jemi brez pa ideale..!
mbi gjakun tuaj të shënjtë.
Kriminelët hedhin valle..
Ne, nuk dime të ngremë kokën,
veç, flasim e shkruajm’ gazeta,
badakçinjtë hashariten,
ne, për ditë na nxihet jeta..!
Ngrihuni, bëjani forra
Se ne rrojmë kot mbi tokë,
në kolltuqe ,ku jan ‘ ulur
neve i kemi sjellë me votë..!
Ngrihuni,lavdi e Kombit,
MËMËN, e zaptoi djalli,
i kapni të gjith për gryke
janë më keq nga Gjermani….!
Të keqen, që zë VATANIN,
veç’ JU dini t’a luftoni,
faqen MËMËS SHQIPERI,
Veç JU dini t’a nderoni..!
Abas Goxhaj
Vlorë, 29 Nëntor 2020.📷

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...