Home / Të ndryshme / FERR-PARAJSA “DEMOKRATIKE”!

FERR-PARAJSA “DEMOKRATIKE”!

Shkruan: Fadil SHYTI

Ferr i zi qenka, Shevëngeni në Hagë,
Apo, qenka parajsa,-“këtë, s´po mund ta kuptoj”?!!!
Pse heronjtë, i burgosë si kriminelët,
Të dy palët, i trajton njësoj!?!!!
A është dëgjuar,-kjo botë a ka parë,
Pse persekutohen  ushtarët dhe komandantët,
Luftuan kundër pushtuesve, fashizmit,
L E GJ E N D A R ËT-YJET ÇLIRIMTARË?!?!?!
“Drejtësia”, imperialiste i hedhë në pranga,
-Ah! Sikur të ishin banditë, kusarë!
Burg i çudirave, ”demokratike”,
Kurrë, i padëgjuar,-kurrë i paparë!
Kemi dëgjuar dhe lexuar,-dikur,
Pas një lufte tmerresh…
Nynbergu, që i dënoi fashistët,
Por, jo njësoj, me verbëri-“drejtësi”,
Nuk i burgosi ANTI-FASHISTËT,
-Komunistët,-çlirimtarë.
Këtë maskaradë politike, që po bënë Haga…
Mosmarrëveshje,-Zoti, me Djallin, si duket ka të ngjarë.
U bë koncert i zi,-e gjora Drejtësia,
Atje po ndeshen, po “hedhin valle”, liria dhe robëria!
Vallë, mos Drejtësia,-paska shkalluar,
O, njerëzimi qenka bërë i marrë?!…
Pse Europa,-njësoj po i ndjekë si shtriga,
-Kusarët serbë dhe çlirimtarët shqiptarë!
Vallë, a qenka kjo njerëzore,
A qenka kjo demokratike?!
Të mbyllen në çeli,–përsëri, prore…
Shqipot e Shqiponjat Heroike.
Të mbyllen atje, përballë hekurave,
Krejt e natyrshme është dhe “njerëzore”,
Për mendjet e sëmura pushtuese,
Patologjike,-për zemrat okupatore.
-Zemrat, vërtet i paskan katran!
Pse po të trajtohen njësoj,
Kjo “drejtësi”-mizore, agresore…
Habitem, pse Hagën toka po e mbanë!?!…
17.  08. 2011
TURP KUSH E VOTOI GJYKATËN SPECIALE!
Ishin ndër të parët luftëtarë,
Krenarë, në Luftën Çlirimtare.
Përballë pushtuesve dhe nënshtruesve,
Ishin vërtet, Shqipo Shqiptarë.
Nga lakmitë, për pushtet,-pa shtet, me sovranitet…
U zhytën, në kënetat për pasuritë!
Derëzinjt, “kosovaro-europianë”,
Të përulur,-me flamosin laramanë…
U konvertuan në zuzarë, u bashkuan me qyqarë.
Me pacifistët,-me shkijët shqipfolësit titistët.
Në paqen e rrejshme,-sikur lumi i muar?!…
Tani, nga “aleatët” perëndimorë,-nga reaksioni botëror…
Nga padijenia, nga pavendosmëria?!…
Ranë me prapakthime, të rënda historike.
Përfunduan, me pranga në duar!
U gëzuan, qarqet tradhëtare dhe armike.

10 Nëntor, 2020

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...