Home / Lajme / E-mail i marrë nga njeriu i madh shqiptar, Hon. Joseph J. DioGuardi

E-mail i marrë nga njeriu i madh shqiptar, Hon. Joseph J. DioGuardi

Luan Baci
USA
01 Nendor 2020

President, Lidhja Qytetare Shqiptaro Amerikane.
Dje, unë (Luan Baci) kam marrë një e-mail nga miku ynë i dashur i madh, vëllai ynë, Z. Hon. Joseph J. DioGuardi-President, Lidhja Qytetare Shqiptaro Amerikane.
Më poshtë është posta elektronike e tij:
Redaktorit: Ajo që Joe Biden ka bërë dhe do të bëjë për shqiptarët.
Kjo letër drejtuar redaktorit u botua fillimisht në Illyria. Klikoni këtu për ta lexuar.
Për redaktorin:
Unë jam duke iu përgjigjur një letre nga Valentino Lumaj, e cila u botua nga Illyria më 29 Tetor. Teksti im mbështetet në një deklaratë zyrtare të lëshuar nga Fushata e Biden dhjetë ditë më parë me titull “Vizioni i Joe Biden për Shqipërinë dhe Kosovën”. Deklarata, e cila mund të gjendet në faqen zyrtare të Fushatës Biden, përshkruan historikun e Biden mbi çështjet shqiptare. Ai gjithashtu pohon se çfarë do të bëjë Biden kur të zgjidhet President.
Çfarë ka bërë Joe Biden:
Si senator, Joe Biden ishte një zë i shquar në Kongres duke qëndruar në këmbë ndaj agresionit të Millosheviçit. Ai mbrojti interesat e Kosovës kur fokusi i botës ishte diku tjetër:
Joe Biden prezantoi rezolutën e vitit 1999 që autorizon Presidentin Clinton “për të kryer operacione ajrore ushtarake dhe sulme raketore kundër Republikës Federale të Jugosllavisë (Serbi dhe Mal i Zi.)” Ai mobilizoi mbështetjen për fushatën ajrore të NATO-s dhe për përgjigjen humanitare ndaj spastrimit masiv etnik të Millosheviçit tek Kosovarët ndërsa u zhvillua fushata.
Joe Biden mbështeti – dhe e ka mbrojtur me vendosmëri – pavarësinë e Republikës së Kosovës, e cila është e pakthyeshme dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare.
Joe Biden ka kërkuar drejtësi për krimet e luftës, duke përfshirë një llogari të plotë të personave të zhdukur, dhe në mënyrë të përsëritur i bëri presion Presidentit Vuçiç për përparimin në ceshtjen e Vëllezëreve Bytyqi. Ai gjithashtu me force ka kerkuar vazhdimisht nga udhëheqësit politikë të rajonit, mbi nevojën për të luftuar korrupsionin.
Joe Biden ka mbajtur nivel të lartë të interesit të SHBA në Kosovë, duke vizituar dy herë si zevendes president. Në një vizitë në 2016, Joe dhe Jill Biden, së bashku me anëtarët e tjerë të familjes, u bashkuan me zyrtarët e Kosovës për kushtimin e nderimit të autostradës Kombëtare Joseph R. ‘Beau’ Biden III Djali i ndjerë i Joe, Beau, i cili shërbeu si këshilltar ligjor në Kosovë.
Çfarë do të bëjë Joe Biden:
Kthimi i qëndrimit të çekuilibruar të Administratës Trump ndaj Kosovës dhe Serbisë, duke rivendosur drejtësinë dhe barazinë në marrëdhëniet dhe duke punuar drejt një bashkëpunimi më të madh.
Puna në partneritet me Bashkimin Evropian për të ringjallur dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me qëllim të lehtësimit të një zgjidhjeje stabilizuese, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse midis dy vendeve që respekton integritetin territorial të Kosovës dhe arrin njohjen e plotë të ndërsjellë.
Këmbëngulja që drejtësia për krimet e luftës të ndiqet pa frikë dhe leshime dhe të kërkojë përgjegjësi të plotë dhe të shpejtë të të gjithë personave të zhdukur, duke përfshirë Vëllezërit Bytyqi.
Mbështet misionin NATO-KFOR, duke marrë vendime rreth vendosjes së trupave amerikane bazuar në interesat e sigurisë amerikane, jo llogaritjet politike.
Inkuraimi i BE-në që të mbajë premtimin e saj për të dhënë liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës dhe për të ndërmarrë hapa të tjerë për të çuar përpara integrimin e Kosovës në BE, përfshirë përmes Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit.
Forcoi marrëdhëniet SHBA-Shqipëri duke rritur marrëdhëniet tona të mbrojtjes për të siguruar që Shqipëria te mbetet një aleat i fortë i NATO-s, duke zgjeruar marrëdhëniet ekonomike dhe tregtare midis dy vendeve tona dhe duke zhvilluar biseda të sinqerta për të mbajtur të përgjegjshëm njëri-tjetrin kur nuk qendrojme ne idealet tona demokratike.
Te mbështetim Shqipërinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE. Kjo do të thotë të ndihmojmë Shqipërinë për të bërë reformat e vështira – duke përfshirë rendin e ligjit, anti-korrupsionin dhe reformat gjyqësore dhe zgjedhore – të kërkuara për të ecur përpara. Ai gjithashtu përfshin punën për të siguruar që dyert e BE-së të mbeten të hapura për vende si Shqipëria kur të jenë gati.
Me partnerët dhe aleatët evropianë, te ndihmojme ekonomitë e shkatërruara të rajonit qe të rikuperohen nga pandemia dhe të ndërtojnë një të ardhme më të sigurt ekonomike.
Shqiptaro-amerikanët kanë nevojë për një administratë në Uashington që mbështet shqiptarët. Votoni për Joe Biden!
Sinqerisht,
David L. Phillips
Miku i shqiptarëve dhe mbështetësi i Biden
Perktheu nga
Anglishtje ne shqip

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...