Home / 2020 / november

Monthly Archives: november 2020

Çmenduria na bashkon.

Kimete Berisha 1. Meliza Haradinaj e ka Kryeministër Ramush Haradinajn; Kryeministri Hoti e ka Kryeministër Isa Mustafën; SBASHK-u e ka Kryeministër Edi Ramën, Edi Rama (sikurse Isa Mustafa dhe Ramush Haradinaj), s’ka hiç Kryeministër. 2. Ne luftuam (pardon, Ju luftuat) ...

Read More »

  Shkruan; Abdulla Mehmeti   Shkupi, kryeqyteti historik i shqiptarëve, si e feston Ditën e Pavarësisë dhe të Flamurit kombëtar? DITA E PAVARËSISË DHE E FLAMURIT NUK ËSHTË DITA E MBJELLJES SË DRUNJVE! A e dini pse në qytetin e ...

Read More »

GJAKU I TRIMIT S’KA KUFI !

Abas Goxhaj (Kushtuar Xheladin Beqirit-Karadaku, birit të Kosovës, që u rrit në Nivicë të Kurveleshit,në një familje patriotike. Me pushtimin e Shqiperisë nga Italia fashiste, u rreshtua në çetën partizan të Kurvleshit ,me pseudonimin “Karadaku” dhe luftoi me armë në ...

Read More »

TI QË URRENË SKËNDERBEUN

Kolonel Enver Hoxha   Musa Krasniqi Ti që urrenë Skënderbeun Se ke idenë për atdheun Ke mendje të shpërlarë Je me zëmër joshiptar . Sa një gomar ske vlerë Facë njeriu por pa nderë Gjakun uji n’damarë e ke Më ...

Read More »

Gëzuar Festat e Nëntorit! 

      shkruan; Sejdi Veseli  Nëntor 2020  –Përvjetorin ngritjes së Flamurit të Kastriotëve në Krujën e çliruar nga pushtuesit otoman;  –Përvjetori i shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë Natyrale;  –Përvjetorin e çlirimit përfundimtarë nga pushtuesit nazi-fashist;  –Përvjetori i daljes publike të  ...

Read More »

 Shumë gjëra nga jeta i varëm në degët e së shkuarës, dhe një pjesë tjetër mbeti në të ashtuquajturën kujtesë! Por, gjithçka deri në fund të jetës, do të bëhet dhe mbetet e shkuar. Vetëm vdekja është një “risi”, sepse ...

Read More »