Home / Opinion / Perse humbet ekuilibrin Vucic kur degjon per Kosove dhe Serbi, termin “dy shtete”?!

Perse humbet ekuilibrin Vucic kur degjon per Kosove dhe Serbi, termin “dy shtete”?!

Shkruar nga
Luan Baci
USA
22 Tetor 2020

Vucic nuk ka perse te revoltohet kur cdo politikan shqiptar, perfshire Avdulla Hotin flet per Kosoven e Serbine si “dy shtete”. Ky term qe eshte i papranueshem per Serbine e sotme, eshte realitet i pakthyeshem, dhe pa pranimin e tij nuk ka vlere asnje lloj bashkebisedimi. Cdo bashkebisedim ne kornizen qe kerkon Beogradi, eshte kohe e humbur per shqiptaret dhe fitim kohe per Serbine, e cila pret ne kete menyre kohen dhe momentin me te pershtatshem qe te kete “te drejten legale” per tu rifutur ushtarakisht ne Kosove.
Kreut te shtetit serb Vucic i duhet prere njehere e mire cdo mundesi bashkebisedimi si me Prishtinen si kryeqytet i Shtetit te Kosoves po ashtu edhe me Tiranen si Kryeqytet i shtetit Ame shqiptar dhe tu nderpritet sebeve cdo mundesi tregetimi e mallrave te tyre ne te dy shtetet shqiptare, deri ne njohjen e Kosoves. Nuk ka normalizim pa realizimin e kesaj pike, dhe bile pa asnje kusht nga Serbia. Kjo eshte e vetmja zgjidhje reale ku Serbia duhet ti largohet njehere e mire pozitas se saj shovene ndaj kombit shqiptar.

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...