Home / Opinion / Gjeneza e themelimit të UÇK-së janë tri grupet e para guerile!

Gjeneza e themelimit të UÇK-së janë tri grupet e para guerile!

 Shkruan, Hasan S Zeneli
1. Grupi i Sali Çekajt
2. Grupi i Zahir Pajazitit dhe,
3. Grupi i Adem Jasharit
E vërteta e asaj kohe nuk mund të ndryshohet, pavarësisht mbledhjeve politike që në atë kohë kanë marrë vendime për ti përvetsu akcionet tona guerile dhe për ti paraqitur para opinionit publik si protagonist të ngjarjeve subjektet e veçanta. Grupet guerile kanë fillu të formohen menjëherë pas miratimit të Kushtetutës së Kaçanikut. Stërvitjet e tyre janë zhvillu në Shqipëri, Kosovë dhe diasporë. Pushka e parë e lirisë është shkrepur nga grupet e sipërcekura, ndërsa pas intensifikimit të akcioneve, ka fillu faza e “grupeve” që kanë shkruar komunikata, tue e përvetsu luftën dhe gjakun tonë për interesa politike dhe ekonomike.
Duke ju spjeguar për kët veprimtari ilegale ju ftoj të i ndiqni datat e aksioneve që ndermerrnin grupet aso kohe . Aksione kemi ndērmarrë me ” 2 Korrik ” dhe me ” 7 Shtatorë”.
Me respekt pēr lexuesit;Hasan Zeneli – Bashkluftëtari i Zahir Pajazitit dhe Sali Qekut.
18 Tetorë ,Ballaban.
Imazhi mund të përmbajë: 1 person, text that says 'UÇK CLIRIMTA KOSOVO ARE FIGHTING το MOUNTAINS OF GJA'

 

About admin

x

Check Also

Sa të gënjyer ishim !

/ Intervist që ia vlen të lexohet e rilexohet/ Intervistë me ish ...