Home / Opinion / -“ZAJEDNICA” & LAJÇK-U DINAK – SHPRESA E VETME ALBIN KURTI ME VV-ËN E VJOSA OSMANIN

-“ZAJEDNICA” & LAJÇK-U DINAK – SHPRESA E VETME ALBIN KURTI ME VV-ËN E VJOSA OSMANIN

17 tetorë 2020
Lajçak e përfundoj vizitën në Prishtinë me bindjen të politikanët e opinionistët tanë se “zajdnica” është e pranueshme në çfardo varianti, bile edhe me 23 vrejtjët e kushtetusës sonë, mjafton që ajo të zbatohët- të hynë në fuqi.
Menjëherë, ca politikanë e opinionist tanë shkurtpamës, filluan t’i “fërkojnë” duart të gëzuar e frustruar në të njëjtën kohë se ja kundërshtarët e “zajednices” e kanë vonuar zbatimin e sajë pa asnjë arsyje dhe n’a kanë mbajtur (Kosovën) të izoluar.
Gëzimi i shkurtpamsëve tanë nuk zgjati shumë. Në Beograd Lajjçak e tregoj fytyrën e vet të vërtetë – “Kushtetuta e Kosovës nuk është bibël që s’mund të ndërrohët” – tha ai.
I ndëruar popull, të ndëruar lexues, e ju të pandëruar shkurtpamësa politik e opinionist-analist, Serbisë tek e fundit i mjafton edhe “zajednica” krejt e thjeshtë në Kosovë qoft edhe si OJQ, pa kompetenca egzekutive. Sërbisë i mjafton që fillimisht “zajednica” të jet vetem njëetnikshe – sërbe dhe e njohur juridikisht. Me vonë e avanson “shkallë-shkallë” dhe e bënë ate politike. E bënë “pykë” të përherëshme për të ardhmen e Kosovës. E bënë pengesë të përherëshme të bashkimit tonë kombëtarë.
O shkurtpamsa politik e shkurtpamsa opinionist si s’u mësuat kurr t’a njifni Sërbinë apo e bëni me qellim dhe keni plane tjera të kundërta me pritjët e popullit ???
Derikur me inferioritet ? Derikur me kërkesa minimaliste te tipit “kërko pak s’vjen aspak” ? Jemi i vetmi komb në botë ku kufizohemi me vetveten. Shteti amë – Shqipëria kufizohët me bashkëkombasit e vet, në tërë vijën kufitare. Ky fakt nuk është diçka e re, nuk është ndonjë zbulim i ri – e kemi ditur që nga viti 1912. Këtë fakt me gjasë Angela Merkel, kancelarja gjermane po n’a e njef.
O POPULL !
JO, ME ATA QE E KANË NËNSHKRUAR “ZAJEDNICEN” !
JO, ME NËPËRKËMBËSIT E IDEALËVE TË DESHMORËVE !
JO, ME SËRVILËT POLITIK !
JO, ME NËNSHKRUESIT E GJYKATËS SPECIALE!
JO, ME TË KORRUPTUERËT !
KJO QEVERI E POLITIKANËT E DERITASHEM DUHËT TË NDALËN !
O POPULL !
PO, ME ALBIN KURTIN, VV-ËN E VJOSA OSMANIN ! Këta janë shpresa jonë e fundit.
E patem një politikan të mençur e të guximshem – Ukshin Hotin por armiku i flliqt- Sërbia n’a e mori. Tani përseri e kemi një politikan të mençur e të guximshem e ky është Albin Kurti. Ata qe e luftojnë Albinin me metoda të pandërshme e shpifje janë Ahmet Zoga “moderrn”, janë Ahmet Zoga bashkëkohorë të sotshem.
O popull i dashur, jepja shansën Albin Kurtit me kompani nese ëndërron, shpreson e synon shpetimin !

 

About admin

x

Check Also

Sa të gënjyer ishim !

/ Intervist që ia vlen të lexohet e rilexohet/ Intervistë me ish ...