Home / Opinion / Historia thirri ne skene Enver Hoxhen!

Historia thirri ne skene Enver Hoxhen!

Enver Hoxha
Shkruan, Shpresa Bajraktari Ruci
Nje nder keto figura politike , madje dhe me i madhi qe ka nxjerr kombi shqiptare eshte Enver Hoxha.
Enver Hoxha ishte produkt i kohes,i shtypjes dhe shfrytezimit,i luftrave te popujve per clirim kombetar dhe shoqeror,i revolucioneve proletare ,per te shkallmuar boten e vjeter dhe per te ndertuar nje bote te re pa shtypje dhe shfrytezim .
.Pra ishte pikerisht Enver Hoxha qe i doli zot fateve te popullit ,kur mbi te rendonte shfrytezimi i huaj kolonial fashist dhe shfrytezimi vendas nga klasa feudo borgjeze.
I gjendur para ketyre problemeve te medha qe po kalonte vendi yne;
,Enver Hoxha me nje arsim te larte , kulture intelektuale te marre ne perendim;
I ushqyer me ndjenjat e dashurise per popullin dhe atdheun ;
I brymosur me idete komuniste te M-L ;
Krijoi Partin Komuniste te Shqiperise, si parti e tipit te ri, partin e proletariatit.
Te Enver Hoxha ishin te unifikuar atdhetarizmi dhe komunizmi.
Formimi i tij beri qe Enveri te ishte udheheqes strateg dhe vizionar per te ardhmen e atdheut.
Duke pare si prioritet clirimin kombetar nga pushtueset e huaj ;
Enver Hoxha ne krye te PKSh udhehoqi me largpamesi luften Antifashiste Nac-Cl duke i sjell fitoren popullit shqiptare;
Duke e cliruar ate nga bisha nazifashiste.
Pikerisht ishte Enver Hoxha qe morri kahun e duhur te luftes ;
Qe luften e popullit shqiptare e inkuadroi ne aleance me luften e forcave antifashiste boterore;
Qe luftuan kunder nazifashizmit dhe fituan.
Te lidhur ngushte me zgjidhjen e problemit te luftes kunder pushtuesit ,nazifashizmit ,;
Zgjidhi njekohesisht dhe problemin shoqeror ate te zhdukjes se shtypjes dhe shfrytezimit te popullit nga klasat e pasura ,te cilat gjate luftes Antifashiste Nac-Cl kishin mbeshtetur pushtuesit :
Rrezuan pushtetin e klasave te pasura shfrytezuese ;
Dhe ne vend te tyre , vendosen shtetin e diktatures se proletariatit ;
Qe ishte demokraci per masat popullore dhe diktature per te permbysurit .
Ishte vizioni dhe largpamesia e kollosit Enver Hoxha qe brenda nje kohe te. shkurter ,populli nen udheheqjen e PKSh zhduku pasojat e luftes ;
Me nje vullnet te hekurt dhe me hov revolucionar;
Beri transformimin ekonomik,politik , shoqeror te vendit ne te gjitha fushat
Dhe ndertoi Shqiperine e Re Socialiste;
E beri te qendroj krenare dhe dinjitoze ne bote.
Enver Hoxha si kryeshqiptare, atdhetare,komunist, burreshtetas dhe udheheqes i madh ;
Nuk lejoj apsolutisht te nderhynte askush ne punet e brendshme te vendit.
Ai pa iu dridhur qerpiku i demaskoi gjithe orvatjet dhe planet djallezore te imperialisteve dhe revizionisteve te te gjitha ngjyrave.
I nisur nga parimi ,se shqiptaret jane zot ne vendin e vet ;
Dhe nuk guxoi askush te neperkemb dinjitetin dhe krenarine e tyre
Te gjithe orvatjet e ndryshme te antishqiptareve nga deti,toka dhe ajri per te permbysur Enver Hoxhen dhe socializmin ,deshtuan me turp .
Pas vdekjes se Enverit , tradhetaret e brendshem te ngrehur me veshet nga antishqiptaret nga jashte ;
Ia dhane pushtetin ne pjate argjendi borgjezise,;
Te cilet e shkaterruan dhe permbysen Shqiperine,;
Duke i hequr shpresen shqiptareve per te ardhmen.
Sot edhe pse kane 30 vjet qe kane marre pushtetin, borgjezia vendase perballe politikave te tyre te deshtuara antipopullore dhe antikombetare te ndihmuar dhe nga antishqiptaret vazhdojne dhe perpiqen me demagogjine e tyre,te nxijne Epoken Lavdimadhe Enveriane;
Te nxijne Epopene e lavdishme te luftes Antifashiste Nac -Cl me Komandant Suprem Enver Hoxhen;
Si dhe arritjet e ndertimit te Shqiperise Socialiste.
Por sado te perpiqen te nxijne apo te mohojne;.
Vepra e Enver Hoxhes merr akoma vlera me te medha politike shoqerore dhe historike.
Figura e Enver Hoxhes ngrihet me madheshtishem.
Ajo eshte cimentuar thelle ne mendjen dhe zemren e cdo shqiptari te ndershem.
Sepse Enver Hoxha ishte bir i popullit te thjeshte;
Rrenjet e tij ishin te populli;
Qe gjithe jeten e tij deri sa vdiq Enver Hoxha ia kushtoi ceshtjes se popullit dhe atdheut.
Sot kur populli eshte i lodhur dhe i varferuar nga pushteti i borgjezise ;
Qe pasurohet ne kurriz te masave popullore .
Kombi lengon dhe ndodhet ne udhekryq.
Natyrshem lind pyetja;
A do ta leme kete komb qe te lengoj dhe ne udhekryq ?
Qe Shqiperine ta marrin te tjeret ?
Per te bere me te cfare te duan?
Une mendoj qe jo!
Enver Hoxha nuk lind me nena.
Megjithate;
Shqiperia ka plot bij dhe bija shqiptare atdhetare,te afte , te mencur dhe trima.
Qe si gjate historise se lavdishme te popullit tone ;
Qe kontribuan per t’i sjelle lirine ,pamvaresine dhe ndertimin e Shqiperise se Re Socialiste;
Perseri dhe sot , bijte dhe bijat atdhetare shqiptare ,;
Kur Shqiperia ka nevoj per ta ;
Do t’i dalin zot Atdheut te tyre.
Duke patur si busull orientuese vepren e pavdekshme te Enver Hoxhes;
Do te cojne perpara zhvillimin dhe progresin shoqeror.
Lavdi jetes dhe vepres se pavdekshme te Enver Hoxhes!

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...