Home / Opinion / Te mbrojme hisorine nga fallsifikatoret do te thote ti besh sherbim te madh dhe me vlera kombit dhe popullit shqiptare! Antikomunistet e dine dhe e kuptojne shume mire ,qe pa genjeshtra nuk mund te luftojne me efikasitet kunder komunizmit dhe socializmit .

Te mbrojme hisorine nga fallsifikatoret do te thote ti besh sherbim te madh dhe me vlera kombit dhe popullit shqiptare! Antikomunistet e dine dhe e kuptojne shume mire ,qe pa genjeshtra nuk mund te luftojne me efikasitet kunder komunizmit dhe socializmit .

Ushtare besnik te tyre jane inkuadruar dhe historian te tipit Shaban Murati ,Fatos Tafaj ,opinionist si Nano etj,qe ne menyre te paskrupullt anatemojne apo dhe fallsifikojne heronjte kombetare,ngjarje te medha historike dhe deri epoka te lavdishme .
Por te vertetat e M- L jane te verteta shkencore dhe te luftosh kunder tyre ,eshte njelloj,sikur te ngrihesh kunder ligjeve te zbuluar nga Njutoni .
Prandaj duhet gjetur nje rruge ,qe propoganda antikomuniste te lere sado pak gjurme dhe nje rruge e tille eshte ajo e shpifjeve ,e shtremberimeve ne interpretim te tezave shkencore marksiste dhe,padyshim, e genjeshtrave dhe e mashtrimit.
Pikerisht,per kete mashtrim e demogagji kunder Epokes Lavdimadhe ,ata u mbeshteten fuqimisht edhe nga reaksioni i brendshem si dhe nga antikomiunizmi boterer.
Nje nga drejtimet kryesore te kesaj lufte ,ne mos me kryesori ,eshte padyshim ,nxirrja dhe dhe fallsifikimi i historise se luftes antifashiste Nac- Cl dhe i asaj te periudhes se socializmit.
Natyrisht,kjo eshte nje gje shume e turpshme ,sepse eshte ende gjalle brezi ,qe i ka shkruar keto faqe te lavdishme historie,me gjak ,me mundime e sakrifica te panumerta.
Cuditerisht ne kete propogande dhe ne sherbim te saj u vune dhe disa historiane ,duke dale kunder atyre qe paten shkruar me pare!! Sipas ketyre fallsifikatoreve,”…..Luften antifashiste Nac-Cl e kane kryer fanatiket kriminele ,qe cuan ne lufte civile”!?
Po te ecesh me kete logjke ,del se populli nuk paska luftuar per te shporrur pushtuesit nazifashiste,por kane luftuar shqiptaret kunder njeri tjetrit!
Keta fallsifikatore arrijne deri aty sa te luajne rolin e kritizerit ,se dhe Lufta Natifashiste Nac-Cl perkrah aleancave antifashiste ishte e gabuar ,sepse ne Shqiperi ,sipas llogjikes se tyre nuk do te ishte vendosur.sistemi socialist .
Po te flasim me llogjiken e tyre edhe ShBA Anglia ,Franca dhe Rusia kane vepruar gabim qe kane luftuar kunder nazizmit gjerman.
Kjo llogjike eshte foshnjarake dhe e papranushme per historiane ,qe ne vend te gjykojne drejt sipas fakteve historike ,bejne retorika te qellimeshme antikombetare dhe antipopullore.
Edhe vete fallsifikatoret e dijne mire ,se te vertetat jane ndryshe:Per kete flasin dhe dokumentat sic jane
edhe dokumentat e te huajve ,te cilet pohojne se populli yne zhvillonte nje lufte heroike clirimtare ,kunder nje armiku me te madh ne numer dhe te armatosur me se miri.
Epersia e partizaneve shqiptare dhe e gjithe atyre qe mbeshteten Luften per Clirimin e vendit qendronte vetem ne besimin e patundur ne fitore, ne udheheqjen e saj dhe ne vecanti te Partia Komuniste Shqiptare ,e cila me udheheqesin e legjendar Enver Hoxhen ne krye,frymezoi,organizoi dhe udhehoqi nje popull te tere.
Askush nuk mund ta mohoj ,madje as pushtuesit nuk e mohojne ,se Shqiperia ishte i vetmi vend ne Ballkan qe u clirua nga bijte e vet,pa ndihmen e asnje ushtrie te huaj….
Dhe kjo nuk eshte pak,per nje popull te vogel,sic ishte populli yne ,qe dha kontribut te cmuar ne luften kunder nazifashisteve.
Sado te perpiqen keta fallsifikatore;
Askush nuk mund te mohoje,se me kete lufte clrimtare ,populli shqiptar e radhiti veten me Alqancen Antifashiste Boterore,ne anen e Fitimtareve…..
Jane po keta fallsifikatore ,qe per qellime perfitimi te kapitalit politik,nuk lene gur pa levizur ,per te “gatuar” shpifje te besueshme:
Duke marre pozicionin e “kritikut” per te nxjerre ne drite te “vertetat”,keta fallsifikatore demagoge ,nuk kane qellim ,vec te shtremberojne te verteten ,ta bejne te bardhen te zeze,te mohojne Epopene e lavdishme te Luftes Antifashiste Nac -Cl te udhehequr nga strategu Enver Hoxha.
Edhe pse ky eshte nje pozicion antikombetar .
Ata vazhdojne papushim te flasin dhe te shkruajne ,sa kunder Luftes heroike Partizane shqiptare,aq dhe kunder periudhes se rindertimit e ndertimit te vendit…
Natyrisht ,ne e kuptojme mire se qellimi i tyre eshte te fitojne kredo politike ne kurriz te kombit dhe te popullit shqiptar .
Kjo lufte demagogjike qe behet prej tyre behet dhe per te terhequr vemendjen njerzeve nga paaftesia dhe deshtimi i sistemit borgjez ne te gjitha fushat e jetes se tij.
Ne keto kushte detyre e pare eshte qe duhet te kundervihemi qendrimeve dhe veprimeve qe fallsifikojne historine e lavdishme te Luftes Antifashiste Nac-Cl te popullit tone dhe ate te periudhes se ndertimit socialist te frymezuar dhe te udhehequra nga Partia Komuniste Shqiptare me ne krye Legjendarin Enver Hoxha.
Per kete ,eshte e domodoshme te shfrytezojme te gjitha rruget dhe mundesite:
Se pari,permes medias se shkruar dhe elektronike t’u kundervihemi qendrimeve dhe gjykimeve te tilla ,duke sjelle ne kujtesen e njerzve fakte te pakudershtushme per te vertetat historike te periudhes se lavdishme te luftes dhe te ndertimit socialist
Se dyti te perkujtojme jubilete e ngjarjeve dhe figurave te Luftes Partizane dhe te ndertimit socialist,ku me pune vetmohuese ,vendi yne la pas shekujt ne shume fusha te punes dhe te jetes ,te arsimit ,te kultures ,shkences dhe kudo.
Se treti per mbrojtjen e historise nga fallsifikatoret duhet te te perdorim dokumentacionin e pasur qe disponojne arkivat e shtetit ,botimet historike dhe monografite per figura te Luftes e te Punes ,por edhe filmat e asaj periudhe ,qofshin ato kinematografike apo televizive ,qe dokumentojne ato te verteta ,qe s’mund t’i hedhe poshte asnje fallsifikatore,sado me militantizem ti sherbej borgjezise dhe Partise se tij.Eshte detyre e njerzve dhe historianeve te ndershem per te mbrojtur te vertetat historike duke demaskuar qendrimet e shtremberimet e fallsifikatoreve
Se katerti:
Per te shkaterruar kete merimange te zeze rruga e vetme eshte bashkimi i komunisteve ne nje parti te vetme sipas ideve dhe mesimeve te pavdekshme te Legjendarit Enver Hoxha.
Sot gjithnje e me shume realiteti po ua nxjerr ne shesh te palarat si te antikomunisteve ,ashtu dhe te fallsifikatoreve ne sherbim te te tyre.
.Eshte vendi te pohojme se sot vihet re se jo pak grupmosha te reja dhe pse se kane jetuar ate periudhe ,i pelqejne filmat shqiptare ,qe kane ngjyren dhe permbajtjen e shendoshe te socializmit ,te Epokes Lavdimadhe Enveriane.Jane po keto grup mosha qe pyesin baballaret,nenat dhe gjyshet se si ata kane luftuar dhe punuar per ta cliruar dhe ndertuar Shqiperine ,per kujdesin qe kishin partia dhe pushteti per njeriun..keshtu dalin ne pah shtremberimet e antikomunisteve dhe fallsifikatoreve te historise per interesa te ngushta partiake ,e per te fituar kapital politik sidomos ne prag fushatash elektorale….
Ketu merr kuptim konkret gjykimi i pagabueshem i popullit se “ s’mbulohet dielli me shoshe”.
Kur perballe te vertetave historike te periudhes se socializmit u perballem me vandalizmin e viteve 92 e ketej,kur u shkaterrua vendi,kur u dogj e u plackit djersa e popullit ,nga antikomunistet qe erdhen ne pushtet ,te cilet i katandisen uzinat dhe fabrikat qe ishin ngritur me djersen dhe gjakun e popullit dhe kushtonin miliona ,per pese leke ,qe mund te ti shisnin dhe ti blinin militantet e Partise badiava….!
Kjo u duhej politikaneve qe synonin dhe synonin te krijonin shtresen e pasur ku te mbeshteten forcat politike borgjeze…….Uzina ,fabrika dhe kombinate te tera i kthyen ne hekurishta duke i shitur per skrap.
Njekohesisht si rezultat i ketyre veprimeve me qindra mijra punojnjes u hodhen ne rruge.dhe mbeten te papune.
Sot dhe pas 30 vjetesh te instalimit te sistemit kapitalist ,te rinjte nuk po shofin driten jeshile ,rruga e e tyre eshte kurbeti ose trotuaret e qyteteve dhe pastaj qe disa behen preh e droges,krimit ,prostituciionit etj ,qe venitin shpresat dhe erresojne te ardhmen e tyre.
Mbrojtja e historise nga fallsifikatoret ,do te thote ,t’i besh nje sherbim te madh e me vlera kombit dhe popullit ,do te thote,te punosh per te pergatitur BREZA ATDHETARESH TE VERTETE nga moshat e reja ,per kujdesin ndaj te cilave i pavdekshmi ENVER HOXHA ka dhene sa e sa porosi e ka shkruar sa e sa detyra ,qe marrin vlera akoma me te medha ne kushtet konkrete aktuale te KOMBIT.
Shpresa Bajraktari -ruci

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...