Home / Opinion /   Eshte e vertete se me 200 petrita filloi historia e kombit shqiptare te vuajtur ne shekuj Por duhet theksuar se ishte Enver Hoxha burri me i madh shteti ,qe ka nxjerre kombi shqiptare; Qe nuk ban ma nena;

  Eshte e vertete se me 200 petrita filloi historia e kombit shqiptare te vuajtur ne shekuj Por duhet theksuar se ishte Enver Hoxha burri me i madh shteti ,qe ka nxjerre kombi shqiptare; Qe nuk ban ma nena;

Shpresa Bajraktari Ruci
Qe coi peshe 200 petrita komuniste .
Krijoi PKSh si e vetmja force politike e popullit shqiptare;
Ishte Enver Hoxha komandanti i Ushtrise Antifashiste Nac-Cl , qe ne krye te PKSh coi dhe mobilizoi popullin shqiptare ,pa dallim feje ideje dhe krahine, ne kryengritje te armatosur, per clirimin kombetar dhe shoqeror.
Ishte ai dhe vetem.ai ne krye te PKSh ;
Mobilizoi popullin ne lufte ,kunder analfabetizmit;
Kunder prapambetjes feudale ,duke zhvilluar bujqesine moderrne dhe industrine te zhvilluar;
Ndare perfundimisht nga prapambetja shekullore obskorantiste ;
Krijuar vlera materiale dhe kulturore ne sherbim te popullit dhe atdheut.
Zhvilloi dhe emancipoi shoqerine shqiptare duke i sjelle fitore .
Dinjitoze dhe krenare ne arenen nderkombetare.
Pas vdekjes se Enver Hoxhes ,,tradhetia e madhe qe po luhesh ne prapaskene;
Te nxitur dhe te ndihmuar nga armiqte e jashtem; Kishin dekada qe luftonin ta permbysnin pushtetin e popullit ;
Por ne Epoken Lavdimadhe Enveriane;
Nuk ia kishin arritur qellimit;
Pas vdekjes se Enverit, kryetradhetari Ramiz Alia ua dha pushtetin te permbysurve dhe borgjezise, ne pjate argjenti.
Pushteti popullor u morr me gjak ,ne gryken e pushkes;
Ju dha lehte dhe jua dhuroi borgjezise.
Ardhja ne pushtet e borgjezise ;
Ne krye u vune tradhetaret dhe te perkedhelurit e sistemit socialist ;
Ben te mundur te shkaterronin vlerat materiale dhe shpirterore.
Permbysen Shqiperine.
Gjendja sot eshte shume e rende,pa asnje prespektive.
Shoqeria shqiptare po perjeton plage te thella sociale dhe shoqerore .
Hemoragjia shoqerore tregon qarte, se intelektualet dhe rinia po emigrojne jashte atdheut ,pasi nuk shifet asnje drite jeshile per ta .
Politikanet e te gjithe spektrit te djathte dhe te ashtuquajtur te majte,vegjetojne me mashtrime;
Vetem ne kohen e zgjedhjeve ,ata hiqen te dashur dhe te mire me popullin ;
U mbushin mendjen me mashtrime dhe rrena;,
Se do te ulin henen ne toke ;
Do te ndertojne ura atje ku nuk ka lumenj ;
Do te rrisin mireqenien tyre ,do t’i bejne te lumtuar ata e etj.
Pasi marrin pushtetin keta politikane,
Jo vetem qe nuk mbajne kontakt me popullin ;
Por nuk bejne asgje per ta.
U provuan, se te gjitha alternativat e tyre jane te deshtuara.
Vetem alternativa socialiste tregoi realisht arritjet dhe sukseset e saj te medha ne te gjitha fushat e jetes ;
Ne ate politike,ekonomike dhe shoqerore.
Populli duhet te zgjohet nga kjo gjendje apatie nga ngreci i mashtrimeve dhe rrenave te politikaneve .
Duke patur si trashegimi vepren teorike dhe praktike te te pavdekshimit Enver Hoxha ,atyre duhet tu sherbeje si shkolle e madhe e komunizmit per zhvillim dhe progres shoqeror
Imazhi mund të përmbajë: 1 person, jashtë

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...