Home / Opinion / Pse po shperngulen shqiptaret?

Pse po shperngulen shqiptaret?

Eshte shume e rende shperngulja e detyruar nga gjendja ekonomiko-sociale qe eshte ne Shqiperi, ne Kosove, nen Maqedoni, nen Malin e Zi e ne Kosoven Lindore.
Nga ikjet e tilla me presion te shtetit dhe te pushtetit, si dhe ekonomike-social eshte arritur numri i debuareve te shkoje deri ne miliona shqiptare. Te shpergulurit ne Greqi jane shnderruar ne vegla te presionit greke ndaj Shqiperise.
Ndersa,te shpergulurit ne Turqi, pothuajese vec jan ne asimilim perfundimtar dhe as gjuhen shqipe ne shkolla nuk e kane. Konsiderohen turq.
Shume prej tyre kane nderruar emerin e mbiemerin nga shqiptar ne greke a turq. Keshtu kam marre shtetesi nje numer i madh i qytetareve nga Shqiperia nga Kosova etj., ne Turqi a ne Greqi.
Edhe ne itali ka te tille dhe ne Gjermani e ne vendet tjera te UE jane me qindra e mijera te tjere.
Numri i emigranteve shqiptare po rritet neper vendet e tilla.
Territori i shqiptareve po tekurret.
Tash e kemi humbur Medvegjen, sikunder dhe Plaven e Gucine, Hotin dhe Gruden.
Rozhaja eshte muslimanizuar teresishte. Per Sangjake as qe flitet. Atje kemi te krijuar nje komb tjeter nga shqiptaret.
Po keshtu po rrezikohet gjendja ne Prespe e shqiptareve, ne Kerqove e ne Oher.
Shkupi dhe Kumanova jane ne vazhdim te asimilimit kombetar nga shqiptaret dhe te shnderrimi te vendeve te tyre ne sllave.
Mendohet se teresisht shqiptar te emigruar nga viti 2000 jane rreth 2 milion e 500 mije veta.
Dhe, perkunder ketyre, vazhdon presioni ekonomik, politike e social. Gjendja nuk po rregullohet.
Tirana vazhdon me investime jo produktive si Prishtina.
Papunesia eshte e larte. Ata qe punojne ne sektorin private jane nen presion skllaverues. Me 200 a 300 Euro nuk mund te jetohet.
Po ketej kemi pasurime te medha te klases se re borgjezo-mafioze. Pasuria e tyre shkon ne qindra milion Euro.
600 Eurot e Thacit jane perrall me tupan. Vendet e lira te Rames jane qesharake.Aq me keqe kur vazhdojne keshtu me kete peralle edhe politikanet tjere. Perralla e Thacit dhe Rames eshte rritur dhe ka dalur si e vertete te shume pushtetar.
Presioni eshte i larte.
Mbi 50 % te te punesuareve dhe te shqiptareve si komb nuk kane as sigurime familjare dhe as shendetesore. Pensionet jane qesharake, sa per buke.
Me 90 Eurot e Tiranes dhe te Prishtines nuk jetohet. Ato nuk garantojne jeten normale.
Vjedhjet jane rritur.
Ndarja e popullit ne te pasur dhe te varfer eshte e madhe.
Mbi 80% jane te varfer.
Ata jetojne per kafshaten e gojes.
E gjithe kjo eshte e rende. Forcat kryesore te popullit, rinia nuk ka asgje. Studion dhe kualifikohet e merr nese punon 200-300 Euro.
Kjo shume e ka detyruar rinine dhe masat tjera te ikin.
Dhe, kjo po vazhdon.
E tere kjo ndalet me luftimin e krimit dhe te organeve te kriminalizuara te vendosur ne tera poret e pushtetit.
Nuk mundet kurre te ecet me njerez te perkatitur per vjedhje.
Ne Shqiperi, ne Kosove, ne Maqedoni etj., kudo kemi nje pasurim te madhe te politikaneve, te mafiozeve ekonomike, te gjyqetareve dhe te prokuroreve, te byroktrateve vjedhes etj. Keta jane shkaktaret e emigrimit.
Keta duhet kundershtuar me mjete demokratike.
Pushteti duhet te funksionoje dhe te luftoje krimin dhe kriminalitetin; cdo dukuri negative. Ai duhet te krijoje perspektive per gjeneratat e reja.
Pa kete nuk ka perspektive.

About admin

x

Check Also

Profesori amerikan: Dialogu me qëllim primar krijimin e Asociacionin vetëm sa i përkeqëson gjërat

Prof. David B. Kanin Lajmi i mirë për të ashtuquajturin dialog të ...