Home / Lajme / ish-Presidenti amerikan dhe miku i madh i Kosovës,Bill Clinton.

ish-Presidenti amerikan dhe miku i madh i Kosovës,Bill Clinton.

Kosova dhe Serbia nuk janë të përgatitura që në këtë kohë të bëjnë kompromise për arritjen e një marrëveshjeje në Shtëpinë e Bardhë.
Duke komentuar takimin e paralajmëruar për 2 shtator në Shtëpinë e Bardhë mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë, Clinton thotë se nuk mund të pritet shumë nga ky dialog dhe më e pakta që mund të arrihet është një nxitje që të dy liderët të angazhohen më shumë në dialogun e Brukselit.
Nese kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, do të bënte kompromise me Serbinë, ai e ka të vështirë të sigurojë miratimin e tyre në Kosovë, për shkak të rivaliteteve politike që aktualisht po ndodhin brenda Kosovës.
Bill Clinton i tha Grenellit në sy se po të ishte Albin Kurti udhëheqes do të ishte shum më e vështir për tu arritur marveshja e msheft për shkak se Albin Kurti ka përkrahjen e shumicës së popullit dhe fitues i zgjedhjeve të fundit.
Vlen të ceket se kjo intervist vjen disa ditë pas shkrimit të Albin Kurtit për marveshjen e 2 Shtatorit
…..
klankosova WordPress
Imazhi mund të përmbajë: 3 njerëz, kostum

About admin

x

Check Also

Profesori amerikan: Dialogu me qëllim primar krijimin e Asociacionin vetëm sa i përkeqëson gjërat

Prof. David B. Kanin Lajmi i mirë për të ashtuquajturin dialog të ...