Home / Histori / “VERA E SHKURTER SHQIPTARE NE SHKUP DHE DIMRI I GJATE SERB”

“VERA E SHKURTER SHQIPTARE NE SHKUP DHE DIMRI I GJATE SERB”

Kjo foto e 15 mije kryengritesve shqiptare ka nje histori sa te dhembshme,aq edhe dokumentuese.Fotografi ,nje gazetar freng,autor. I reportazhit per hyrjen e shqiptareve ne Shkup,me titullin:”VERA.E SHKURTER.SHQIPTARE DHE DIMRI I GJATE SERB”jo rastesisht eshte perqendruar per te kapur kete moment qe
tregon pamjen e kryengritesve te hutuar,ne nje heshtje te pakuptuar se verejne qe dicka ka ndodhur me ta,po nuk dijne kush t’u jape pergjigje,dhe autori I reportazhit thote qe ata nuk e dinin,po une e dija se udheheqesisht e tyre ishin larguar nga Shkupi ,duke I lene kryengritesit pa krye.
Nderkaq,serbet ate nate i cojne nje kabllogram Konsullates ruse ne Prizren se kryengritjen shqiptare e beme te marre fund,por korrieri I postes kete kabllogram ,ne vend se t’ia dergoje konsullates ruse,gabon deren,ia dergon konsullates austriake dhe austriaket me te shpejt lajmerojne Ismail Qemalin qe ishte ne Vjene dhe Mehmet Pashe Derrallen e lajmerojne te lere Shkupin po shpejt ne Vjene ku e pret Ismail Qemali dhe te shpallin pavaresine ne nje qytet tjeter ne Shqiperi, ku nuk mund te mberrijne serbet.Prandaj eshte zgjedhur Vlora,dhe prandaj kuptohet roli I madh I Mehmet Pashe Tetoves(Derralles)ne shpalljen e Pavaresise perkrah Ismail Qemalit si dhe pse eshte zgjedhe ky minister I mbrojtjes me shkolle ushtarake te kryer dhe njeri nder me besniket e Ismail Qemalit…

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...