Home / Histori / Vrasja e Heroinjve të Vigut!

Vrasja e Heroinjve të Vigut!

Heqja e monumentit 5 Herojt e Vigut nga qendra e Shkodres, ishte nje nga poshtersite e shumta qe jane bere gjate sundimit te Sali – Zhelefines. Pese Herojt e Vigut, qe nuk ishin komuniste por atdhetare, u nisen drejt Mirdites per te biseduar qe te mos behej gjakderdhje dhe lufte ndermjet shqiptareve. Ata u nisen jo per te vrare, por per te biseduar dhe sqaruar idealet e Luftes Nacional çlirimtare qe ishte lufte ndaj pushtuesve te huaj. Vrasja e tyre ne nje prite cubash dhe pa asnje paralajmerim, ishte nje poshtersi qe as vete mirditoret nuk e pranuan. Heroizmi i tyre, perpjekja e tyre per te dialoguar me vllezerit shqiptare qe mendonin ndryshe, sakrifica e tyre mbetet nje shembull per tu ndjekur ne historine tone kombetare. Djepi i kultures,qe nuk perkundet me,ose “perkundet” per faqe te zeze nga pushtetare te korruptuar, e ka bere shurren historikisht kunder eres dhe eshte lagur e bere qull vete.Tani po vuan pasojat.Eshte per te ardhur keq,kur s’ka respekt per ata qe kane dhene jeten per Atdhe dhe i thuren lavde krimineleve dhe hajduteve.Populli i kuptoi dhe i nxorri per te dyten here 23 qershor 2013 dhe 25 qershor 2017 jashte pushtetit, te mberthyer ne cader, keta mbrojtes te krimineleve dhe tradhetarve te atdheut.
Dhimokracia erdhi per te injoruar luften nacional clirimtare dhe per te reabilituar llumin dhe plehun, por llumi e plehu i mbuloi e kurre nuk kane per te dale me.

About admin

x

Check Also

Profesori amerikan: Dialogu me qëllim primar krijimin e Asociacionin vetëm sa i përkeqëson gjërat

Prof. David B. Kanin Lajmi i mirë për të ashtuquajturin dialog të ...