Home / Histori / Mit’hat Bej Frasheri i vuri vetes damken e vulen e tradhetise kombetare me doren e vullnetin e tij !

Mit’hat Bej Frasheri i vuri vetes damken e vulen e tradhetise kombetare me doren e vullnetin e tij !

Cfare do te kishte ndodhur me Shqiperine nese do te kishte fituar Balli Kombetar me ne krye Mit’hat Frasherin si kryebashkepunetor i nazifashizmit me fqinjet tane antishqiptare deri ne genocid e toke te djegur shqiptare deri ne terrorizem shteteror e shfarosje etnike!?
Do te ishte copetuar, sakatuar dhe rrenuar edhe gjysma e mbetur e saj, sic ndodhi me Shqiperine etnike 34 karat natyrore ne vitet 1913-1915…
I lindur ne nje familje mendimtaresh te medhenj e atdhetaresh te sprovuar si Naim, Sami e Avdyl Frasheri ai shkelqeu si shkrimtar, gazetar, gjuhetar e atdhetar ne rinine dhe burrerine e tij. E mbushi kusine plot me vepra te medha prej mendimtari dhe atdhetari si Kongresi i Manastirit, pjesmarrja ne Shpalljen e Pavaresise dhe roli si diplomat ne sherbim te Shqiperise dhe popullit te vet.
Tamam ne kulmin e pjekurise kur duhet ti vinte kuroren e arte vepres, jetes se tij, kur duhet te lartonte emrin dhe lavdine e tij si babai dhe dy xhaxhallaret e tij te pavdekshem , Mithat Frasheri beri te kunderten.
Nese keni dyshimin me te vogel rilexoni analizen e syshqiponjave te CIA-s amerikane dhe te vete hierarkeve naziste per figuren e Mithat Frasherit.
Fundí i tregon te gjitha, thote filozofía boterore.
Pa mohuar meritat e tij si shkrimtar, gjuhetar, politikan, diplomat, si nje nga baballaret e Pavaresise se Shqiperise !
Per pese vjetet 1939- 1944 e deri sa dha shpirt, Mithat Frasheri me vetdije te plote i vuri vetes vulen dhe damken e zeze te tradhetarit, krye- bashkepunetorit- kryekolaboracionistit nazi- fashist dhe nje prej tradhetareve me te medhenj te popullit e kombit shqiptar, baltosi dhe dhjerosi figuren e tij, por jo te tre frasherlinjeve te medhenj babait Avdylit dhe xhaxhallareve Naim e Sami Frasherit te medhenj !Ligjet e luftes jane ligje lufte !
Nga Zoti apo nga robi Mithat Bej Frasheri mori denimin e merituar! Vdiq si nje antishqiptar i vetdamkosur e vetvulosur me turpin e tradhetise !– Historia mund te shkruhet e rishkruhet por kurre nuk mund te ribehet aq me pak nga politika !
Imazhi mund të përmbajë: 2 njerëz, text that says 'BBC'

About admin

x

Check Also

Profesori amerikan: Dialogu me qëllim primar krijimin e Asociacionin vetëm sa i përkeqëson gjërat

Prof. David B. Kanin Lajmi i mirë për të ashtuquajturin dialog të ...