Home / Histori / Historiania shqiptare i reagon gruas së Arkanit, publikon hartën që çmend Serbi e Greqi!

Historiania shqiptare i reagon gruas së Arkanit, publikon hartën që çmend Serbi e Greqi!

23 KORRIK 2020
Se kildebilledet

Harta e vitit 1800

Historiania nga Shqipëria, Elena Kocaqi, i ka reaguar gruas së kriminelit të Serbisë, Arkan.

Kocaqi përmes një postimi në Facebook, ka publikuar edhe një hartë ku i është përgjigjur këngëtares serbe dhe asaj greke të cilat kundërshtuan këngëtaren shqiptare Dua Lipa, pasi ajo publikoi një hartë.

Mirëpo, historiania Kocaqi thotë se kjo është harta që është dashur ta publikon Dua Lipa, hartë kjo profesionale e vitit 1800 kur Greqia me të tjerat shtete nuk ishin fare e që ne shqiptarët kemi qenë historikisht.

Shkrimi i plotë i historianes Kocaqi:

Pas gruas se Arkanit, na doli dhe nje kengetare greke qe bene histori e quajtur Keti Garbi. Dy kengetare tashme shume te lodhura qe duket hapur qe xhelozojne karrieren nderkombetare te Dua Lipes qe ato nuk e paten kurre, se karriera e Lipes eshte me merite, dhe jo me perdorimin e aseteve. Dua nuk duhet te publikonte ate harten por duhet te publikonte nje harte profesionale te 1800, ku Greqia me tjera shtete nuk ishin ne harte fare por qe ku ne shqiptaret kemi qene historikisht.  Garbi te gjej ne harte Greqine nje here deri ne 1800. Pastaj, te gjej nje Grek tek revolucioni 1829,  se ishin te gjithe shqiptar dhe pasi te kete gjetur edhe origjinen e vet se duhet ta kete shqiptare dhe pastaj te japi leksione historie shqiptareve.  Garbi dhe Ceca duhet me u marre me lodrat e tyre te preferuara qe kane luajtur gjithe jeten, se nga historia as ja kane idene, pasi puna e tyre e rend profesionale nuk ju ka lene kohe me lexu ndonje liber. Te shohin hartat para 1800 dhe njera te gjej ku e ka Greqine dhe tjetra ku e ka Serbine qe ua krijuan ne fakt shqiptaret si shtete.

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...