Home / Opinion / Besimi eshte…!

Besimi eshte…!

Imazhi mund të përmbajë: 1 person, syze dielli, mjekër dhe Zmadho
Besimi eshte :
Oaze e udhetarit dhe ylle polar i detarit ,
udherrefyesi i te humburit dhe arma e luftetarit ,
miku i te huajit dhe shoku i te tyremburit ,
freri i te fortit dhe forca e te dobetit .
(Dr.Jusuf Kardovi ).
Pergjigjja e ime :
-PIkesepari, varet se ne çka dhe ne kend beson… Pastaj vijne rrethanat nga te cilat je i detyruar te besosh .
Ai qe beson nuk din . Ai qe din nuk beson . PAPA i Romes nuk beson fare ne RRENAT e Bibles por ato jane Propfesioni nga i cili ai jeton…
Kur hajvanet brohorisin : Jezusi , Maria , shtalla , delet ( ku lindi dobiçi Jezus) ai ia fute PORDHE dhe therret :
– ju lumte delet (kafshet) e mia se keshtu ju dua… Delja e perendise e quan ai secilen femer qe e do per vedi…
– Oaze e udhetarit dhe ylle polar i detarit ,
– Po eshte por eshte vetem ne trurin e tij bosh ,
udherrefyesi i te humburit dhe arma e luftetarit ,
– Po eshte por vetem i te humburit dhe arma e te pa armatosuri t
-miku i te huajit dhe shoku i te tremburit ,
– Po eshte… Sepse i huaji nuk ka miq .Ai qe ka nje mik nuk quhet ” i huaj ” por mik . Miku nuk eshte i huaj dhe s`mund te quhet i huaj kur veq je miqesuar me te…
Shoku i te tremburit quhet I TREMBUR apo Frigacak njesoj sikurse i Tremburi . Ne kete rast edhe Besimi
eshte shoku i TUCIT (Frigacakut) qe eshte njesoj Tuc dhe s`ndihmon asgje ,
freri i te fortit dhe forca e te dobetit .
– I forti vet e ka mbaruar BESIMIN ( Fene) e cila ate vet asnjehere s`e frenon dot … gjersa forca e te dobetit eshte Besimi sepse i dobeti s`ka tjeter force as mundesi vetem te enderroje , ketu do te quhet enderra besim , pra te besoje qe neser diçka do te nderroje … do te beje Pela veze…
Zoteri i ashtuquajtur Dr.Jusuf Kardovi… keto jane RRENA , RRENA dhe vetem RRENA … por per ty RRENA eshte Ekzistenciale… Per mua jo. Un s`e fitoj Buken nga RRENAT por nga Demaskimi dhe zbulimi i RRENAVE dhe TERRORISTEVE Qeveritare dhe fetare…

About admin

x

Check Also

Profesori amerikan: Dialogu me qëllim primar krijimin e Asociacionin vetëm sa i përkeqëson gjërat

Prof. David B. Kanin Lajmi i mirë për të ashtuquajturin dialog të ...