Home / Shëndetësi / Dy lugë vaj ulliri në ditë bëjnë mrekulli me trupin tuaj! Është antioksidant, rregullon tensionin dhe tretjen

Dy lugë vaj ulliri në ditë bëjnë mrekulli me trupin tuaj! Është antioksidant, rregullon tensionin dhe tretjen

Vaji i ullirit ka potencialin për të siguruar përfitime shëndetësore, madje edhe në sasi të vogla. Ai përmban antioksidantë në formën e vitaminës E dhe substancave të dobishme me bazë bimore. Është gjithashtu një nga burimet kryesore të yndyrnave të pangopura që ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe ndihmojnë në parandalimin e inflamacionit. Trupi juaj varet nga marrja e yndyrës nga dieta juaj prandaj konsumimi i 1 ose 2 lugë vaj ulliri çdo ditë është një mënyrë e shëndetshme për të përmbushur atë nevojë.

Si një antioksidues, vitamina E neutralizon radikalet e lira para se të dëmtojnë ose vrasin qelizat yndyrore. Këto yndyrna duhet të qëndrojnë të shëndetshme, sepse ato bëjnë një punë thelbësore. Vetëm 1 lugë gjelle vaj ulliri furnizon 2 miligram vitaminë E, që është 13 përqind e ndihmës suaj të rekomanduar ditore. I njëjti shërbim përmban gjithashtu 8 mikrogramë të vitaminës K, ose rreth 8 përqind të marrjes tuaj ditore. Vitamina K është më e njohur si vitamina që bën mpiksjen e gjakut, por gjithashtu keni nevojë për vitaminë K për të ruajtur forcën e kockave.

Vaji i ullirit është padyshim i lartë në yndyrë, 1 lugë gjelle përmban 14 gram yndyrë totale. Është një nga yndyrnat e mira, sepse 84 përqind e yndyrës totale përbëhet nga yndyrna të shëndetshme të pangopura, të tilla si acidi oleik. Yndyrnat e pangopura na ndihmojnë të mbajmë zemrën të shëndetshme duke luftuar inflamacionin, duke rritur nivelet e kolesterolit të mirë dhe duke ulur kolesterolin e keq. Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi një kërkesë shëndetësore për vajin e ullirit, i cili thotë se yndyrnat që do të merrni nga konsumimi i 2 lugëve në ditë mund të ulin rrezikun e sëmundjes koronare të zemrës.

Substancat në vajin e ullirit të quajtur polifenole janë antioksidantë që luftojnë inflamacionin dhe ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut, sipas një studimi të publikur”American Journal of Hypertension”. Ashtu si vitamina E, polifenolet mbrojnë lipoproteinat që mbartin kolesterolin nëpër rrjedhën tuaj të gjakut. Nëse lipoproteinat prishen, ata lëshojnë kolesterolin dhe atëherë ai mund të ngjitet në muret e arterieve dhe të formojë pllaka që bllokojnë rrjedhën e gjakut. Marrja e 5 miligram polifenole nga vaji i ullirit çdo ditë mund të mbrojë lipoproteinat, sipas Autoritetit Evropian të Sigurisë së Ushqimit.

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...