Home / Të ndryshme / Politikanja gjermane ‘zbulon’ planet e Thaçi për ta rrëzuar Kurtin

Politikanja gjermane ‘zbulon’ planet e Thaçi për ta rrëzuar Kurtin

Politikanja gjermane, Jamila Schaefer, e cila është pjesë e “ BÜNDNIS90/DIE GRÜNEN” ka bërë thirrje që t’u jepen fund lojërave të rrezikshme politike në Kosovë në një kohë kur vendi po përballet me pandeminë COVID-19.

Një reagim të tillë Schaefer e ka bërë në llogarinë e saj zyrtare në ‘twitter’, duke thënë se të gjithë akterët përfshirë edhe Lidhjen Demokratike të Kosovës duhet të heqin dorë nga lojërat politike në këtë kohë krize.

Politikanja gjermane tutje ka thënë se presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, po bënë përpjekje për të rrëzuar qeverinë që po drejton Albin Kurti, duke shfrytëzuar sitautën e krijuar nga koronavirusi.

Sipas saj lëvizje të tilla rrezikojnë përparimin që ka bërë Kosova gjatë gjithë këtyre viteve në përparimin e demokracisë.

“Presidenti i Kosovës, Thaçi po përpiqet të përdorë situatën me COVID-19 për të rrëzuar qeverinë e kryeministrit Kurti. Kjo lëvizje rrezikon përparimin e demokracisë që ka arritur Kosova. Të gjithë akterët, përfshirë LDK’në, u kërkohet t’iu japin fund këtyre lojërave të rrezikshme politike në kohë krize”, ka shkruar politikanja gjermane Jamila Schaefer.

‘s President Thaçi’s tries to use to oust the government under Prime Minister @albinkurti. This motion endangers the democratic progresses which Kosovo has achieved. All actors, including LDK, are urged to end those dangerous political games in times of crisis.
Lexo edhe:  Rinumërimi nuk e përmbys rezultatin e partive të para

Dy partnerët e koalicionit qeverisës kanë thelluar ndasitë mes vete pas shkarkimit të Agim Veliut nga Kurti dhe pas refuzimit të këtij të fundit për të hequr taksnë siç po kërkojnë Shtetete e Bashkuara të Amerikës.

Partia e drejtuar nga Isa Mustafa ka mbledhur nënshkrimet dhe ka deponuar në Kuvend kërkesën për seancë për votimin e mocionit të votëbesimit për qeverinë Kurti, nismë e cila është përkrahur nga PDK, AAK dhe NISMA.

/marë nga FB/

About admin

x

Check Also

Sa të gënjyer ishim !

/ Intervist që ia vlen të lexohet e rilexohet/ Intervistë me ish ...