Home / Lajme / Ekskluzive- Justsecurity: Vuçiq Propozoi – Dhe Thaçi Pranoi Me Padurim – “Shkëmbimin E Tokës” Të Propozuar Në Verën 2018!  

Ekskluzive- Justsecurity: Vuçiq Propozoi – Dhe Thaçi Pranoi Me Padurim – “Shkëmbimin E Tokës” Të Propozuar Në Verën 2018!  

SHBA-ja djegu besueshmërinë në përpjekjen e Grenellit për fitoren e politikës së jashtme, pasi qeveria e Kosovës ra

https://www.justsecurity.org/

Nga: Kurt Bassuener dhe Bodo Weber

02, prill, 2020 – Ndërsa bota është e hutuar nga përhapja e shpejtë e pandemisë të koronavirusit, Shtetet e Bashkuara javën e kaluar përshpejtuan rënien e një qeverie reformiste popullore dhe premtuese në ndoshta shtetin më proamerikan në tokë, Kosovë. Dëmi për besueshmërinë dhe autoritetin moral amerikan në Kosovë, në të gjithë Ballkanin, dhe me Gjermaninë dhe Francën ka qenë masiv. E gjithë kjo është nxitur nga i dërguari i posaçëm i Presidentit Donald Trump për negociatat Kosovë-Serbi, Richard Grenell, i cili tani vesh tre kapele (duke shërbyer gjithashtu si ambasador në Gjermani dhe ushtrues detyre i drejtorit të inteligjencës kombëtare), dhe njëkohësisht ka arritur të thellojë përplasjen midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, veçanërisht me Gjermaninë.

Qeveria e kryeministrit Albin Kurti u rrëzua në një përpjekje për të lehtësuar një marrëveshje shumë jopopullore midis Presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq, që do ta detyronte Kosovën të heqtë dorë nga një pjesë e territorit në favor Serbisë, me shpresën e njohjes serbe të pavarësisë së Kosovës. Qeveria e koalicionit të Kosovës, e formuar nga Vetëvendosje (VV – “Vetëvendosje”) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), u prish më 25 mars pas vetëm 51 ditësh në detyrë, në një votim mosbesimi të thirrur nën presionin e Grenellit.

Trazirat do të kenë ndikim të qëndrueshëm politik. Por, për t’i bërë gjërat më keq, rrëzimi i një qeverie gjatë krizës COVID-19 do të ketë pasoja të paparashikueshme për shëndetin publik të qytetarëve të Kosovës.

Prishja e koalicionit filloi një javë më parë, pasi Thaçi (ish-drejtuesi i Partisë Demokratike të opozitës së Kosovës, PDK) bëri thirrje për një gjendje të jashtëzakonshme për efektet e koronavirusit, i cili do të zhvendoste kontrollin nga Qeveria te presidenti.

Ministri i Brendshëm Agim Veliu, i cili u shkarkua nga partneri i ri i koalicionit, i LDK, haptazi u drejtua me Thaçin. Kurti (VV) u përgjigj duke e pushkatuar, duke shkaktuar ndikimin e LDK-së nga qeveria dhe inicimin e një mocioni mosbesimi. Por, Presidenti i LDK-së, Isa Mustafa tha se arsyeja e vërtetë për tërheqjen e partisë së tij ishte refuzimi i Kurtit për t’u aderuar në kërkesën e Grenellit që Kosova të heqë tarifat ndaj Serbisë edhe kur nuk merrte asgjë në këmbim.

Një ditë para votimit të mosbesimit, “Quint-i” (një formacion diplomatik i Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë, Francës dhe Italisë) kompromentoi një deklaratë të përbashkët, duke kërkuar ruajtjen e “integritetit dhe funksionalitetit të qeverisë së Kosovës dhe institucionet në këtë moment kritik dhe për t’i dhënë përparësi luftës kundër COVID-19 në Kosovë mbi politikën. ” Një shënim i përbashkët nga ministritë e jashtme gjermane dhe franceze në mënyrë të ngjashme i kërkoi LDK-së të tërhiqte mocionin.

Megjithatë, në të njëjtën mbrëmje, një veprim i njëanshëm nga administrata Trump shpartalloi unitetin perëndimor: siç duket drejtuar nga Grenell, Ambasadori amerikan në Kosovë Phil Kosnett me një tvit i dha mbështetjen e tij për këtë veprim (rrëzimin e Qeverisë).

Ky ishte një grusht shteti de fakto: LDK ishte votuar në qeveri me një biletë të përbashkët VV-LDK pas fushatës si koalicion. Prishja e qeverisë nën rrethanat aktuale është thelbësisht jodemokratike, pasi e vetmja rrugë legjitime përpara – zgjedhje të parakohshme – është bërë e pamundur nga nevoja për të zvogëluar kontaktet person-në-person.

Një thyerje e menjëhershme nga dy dekada të politikës amerikane në Ballkan

Profesionistët e politikës së qeverisë amerikane më parë kishin provuar – në masën e mundshme – për të ruajtur vazhdimësinë me politikat e qëndrueshme të SHBA, duke mbrojtur marrëdhëniet strategjike dhe afatgjata nga stili i çrregullt, konfrontues dhe nacionalist i Trumpit. Kjo mund të funksionojë nëse dhe derisa të mos ketë urdhra të kundërt nga lart.

Por, mbështetja amerikane në 2018 për një marrëveshje Vuçiq-Thaçi për një “korrigjim kufijsh”, “demarkacionin” ose “shkëmbimin e tokës” – gjithçka që do të thotë ndarje e Kosovës – nënkuptoi një ndërprerje të papritur nga dy dekada të politikës amerikane në Ballkan, duke hapur një çarje transatlantike e padukshme për sa i përket sigurisë evropiane që nga lufta 1992-95 në Bosnjë.

Vuçiq propozoi – dhe Thaçi pranoi me padurim – “shkëmbimin e tokës” të propozuar në verën 2018 si pjesë e negociatave të vazhdueshme Kosovë-Serbi për të arritur një marrëveshje përfundimtare, gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve të Ballkanit Perëndimor. Bisedimet ishin udhëhequr nga shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, pa transparencë për vendet anëtare. Por rezistenca e drejtuar nga Gjermania për ndryshime të mëtejshme – dhe me gjasë destruktive – kufitare në Ballkan, përfshirë personalisht nga Kancelarja Angela Merkel, e vendosën përpjekjen për ndarje në animacion të pezulluar.

Fërkimet brenda Kosovës, dhe midis qeverisë së Kosovës dhe Serbisë, atëherë u përshkallëzuan. Qeveria e Kosovës, e udhëhequr nga Kryeministri i atëhershëm Ramush Haradinaj, kundërshtoi me zell konceptin e ndarjes dhe këmbënguli që qeveria, jo Presidenca, kishte autoritetin për çështje të tilla. Ai akuzoi Thaçin për pavarësi në interesin e tij – dhe jo kombëtar.

Beogradi bllokoi anëtarësimin e Kosovës në Interpol dhe vazhdoi një fushatë për t’i marrë ato vende që kishin njohur pavarësinë e Kosovës për ta njohur atë. Haradinaj, i mbështetur nga të gjitha partitë parlamentare, në nëntor 2018 vendosi tarifa 100 përqind për mallrat serbe në shenjë hakmarrjeje.

Kjo veprim ndaloi negociatat e udhëhequra nga BE-Kosovë, pasi Vuçiq bëri që kthimi i tij në tryezën e bisedimeve të kushtëzohej me heqjen e tarifave. Uashingtoni bëri presion të fortë për Prishtinën për të hequr tarifat dhe “të bëjë një marrëveshje” për të zgjidhur përfundimisht mosmarrëveshjen për statusin Serbi-Kosovë, që do të nënshkruhet në Kopshtin e Rozë të Shtëpisë së Bardhë. Ndërkohë, në vitin 2019, Gjykata Kushtetuese e Kosovës vendosi në favor të qeverisë: negociatat me Serbinë bien nën kontrollin e qeverisë dhe të kryeministrit, jo të presidentit.

Një “Errand Politik i Brendshëm” 2.0

Grenell, i cili ndërsa shërbente si ambasador i Sh.B.A në Gjermani në vjeshtën 2019 e bindi Trump që ta emërojë si të dërguar presidencial për negociatat Kosovë-Serbi, më pas shfrytëzoi largimin e Mogherini dhe kalimin e BE-së në një Komision të sapohapur Evropian për të kapur nismën nga Brukseli.

Duke vepruar kështu, Grenell dukej se po drejtonte “veprimin e tij të brendshëm politik”, për të huazuar termin e përdorur nga zyrtari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Fiona Hill në dëshminë e Kongresit të saj në Nëntor 2019 gjatë seancave dëgjimore të fajësimit. Për muaj të tërë, Grenell ndoqi veprime të njëanshme mbi Kosovën dhe Serbinë. E para ishte një letër me qëllim të nënshkruar në ambasadën amerikane në Berlin midis zyrtarëve të qeverisë serbe, Ministrisë së Transportit të Kosovës dhe Lufthansa për të krijuar një lidhje ajrore tregtare midis Beogradit dhe Prishtinës. Letra shtesë për qëllime u nënshkruan nga Vuçiq dhe Thaçi në kufijtë e Konferencës së Sigurisë së Mynihut për vendosjen e transportit hekurudhor dhe ndërtimin e një autostrade ndër-shtetërore.

Në asnjë nga ato raste nuk u informua paraprakisht qeveria gjermane, dhe as pjesa tjetër e BE-së. Brenda Kosovës, Thaçi gjithashtu kishte anashkaluar qeverinë hyrëse të Kurtit.

Këto mospërfillje ishin qartësisht nga projektimi, për të sinjalizuar përçmimin dhe mosrespektimin e partnerëve rajonalë dhe për të demonstruar unilateralizmin amerikan. Në fund të shkurtit 2020, i Dërguari Special Grenell priti presidentët e Serbisë dhe Kosovës në Shtëpinë e Bardhë, me këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Robert O’Brien dhe dhëndrin e Trump Jared Kushner në pjesëmarrje.

Mungesa e qartësisë pas takimit të Shtëpisë së Bardhë ushqeu tensione në rritje në të gjithë Atlantikun, si dhe brenda Kosovës. Grenell këmbënguli se të gjitha bisedimet ishin vetëm për ekonominë, jo për politikën dhe mohuan çdo bisedë të përtërirë për një shkëmbim tokash. Por Thaçi njoftoi pas kthimit të tij nga Uashingtoni që një marrëveshje madhështore ishte në veprim. Ai shpalli të vdekur dialogun e udhëhequr nga BE – i mbështetur nga fillimi i tij nga Shtetet e Bashkuara; bisedimet tani do të transferoheshin në Uashington, deklaroi ai.

Për më tepër, edhe pse kryeministri i Kosovës kishte njoftuar një pezullim të pjesshëm të tarifave ndaj Serbisë (një veprim i duartrokitur nga BE), Grenell dhe Thaçi ushtruan presion ndaj qeverisë së Kosovës për të hequr tërësisht tarifat. Kryeministri kishte vendosur një kusht të arsyeshëm për heqjen e plotë që Serbia të heqë pengesat e saj tregtare jo-tarifore dhe t’i japë fund fushatës së saj ndërkombëtare për të mos njohur pavarësinë e Kosovës. Edhe pse Vuçiq i sinjalizoi Kancelaren gjermane Merkel në një thirrje video që mund të hiqte dorë nga pengesat jo-tarifore, Grenell hoqi kërkesën e tij të mëparshme që Beogradi të ndalonte fushatën e tij të mos njohjes dhe madje kërcënoi se do të mbajë mbështetje ekonomike për Kosovën. Në të vërtetë, Korporata e Sfidës së Mijëvjeçarit (MCC) e qeverisë amerikane njoftoi se do të ngrijë programet e saj të zhvillimit ekonomik në Kosovë me vlerë dhjetëra miliona dollarë derisa të hiqen tarifat.

Aleatët e kongresit të Trump janë regjistruar gjithashtu në zbatimin e presionit. Senatori David Perdue (R-GA) kërcënoi në një tëeet (retëeet nga Grenell) se “nëse Kosova nuk është plotësisht e angazhuar për paqen çdo të thotë heqjen e tarifave], atëherë SH.B.A. duhet të rishqyrtojë praninë e saj atje.” Ky ishte një kërcënim i drejtpërdrejtë për të tërhequr trupat amerikane nga forca parandaluese e NATO-s. Senatori Rand Paul (R-KY) dhe Donald Trump Jr. shtuan mbështetjen e tyre në Tëitter.

Shkatërruese për Kosovën dhe rajonin

Ndikimi i marrëveshjes së kërkuar do të ishte shkatërruese për Kosovën, ku dy të tretat e afërsisht 10 përqind e pakicës serbe nuk jetojnë në veri, e cila me sa duket do t’i jepej Serbisë, por përkundrazi në jug të lumit Ibar. Ndarja ka të ngjarë të çojë në një eksod masiv të serbëve të jugut dhe dhunë etnike brenda Kosovës dhe mes Kosovës dhe Serbisë. Ajo gjithashtu do të amplifikonte thirrjet për spastrim etnik të tillë të negociuar në Ballkan, siç është në Bosnje, ku Milorad Dodik, udhëheqësi i gjatë i Republikës Srpska me mbizotërimin e serbëve të Bosnjës, i cili ishte gdhendur në Marrëveshjet e Dejtonit, ka qenë duke agjituar për pavarësi.

Por të menduarit dhe pasojat afatgjata për njerëzit në terren, e lëre më aleatë, është larg nga një shenjë dalluese e politikës së administrimit të Trump, siç duket nga bisedimet bërthamore me Korenë e Veriut, fiasko tërheqëse e trupave të shpejtë në Siri, dhe shumë raste të tjera. Në manovrën Kosovë-Serbi, tashmë janë bërë dëme masive, si për reputacionin e Amerikës në Kosovë, ashtu edhe për marrëdhëniet e saj me aleatët evropianë.

Përfaqësuesi Eliot Engel (D-NY), kryetar i Komisionit të Punëve të Jashtme të Shtëpisë, ka kritikuar ashpër politikën e “dorës së rëndë” të administratës si “akti i një ngacmuesi”, duke dënuar minimin e qeverisë Kurti në një kohë që duhet të ishte u përqëndrua në masat për të luftuar përhapjen e Covid-19. Kolegët e tij republikanë në Kongres duhet të bëjnë të njëjtën gjë. Kështu që, paraardhësi demokrat për nominimin presidencial, Joe Biden, i cili ka një rekord të fortë për Kosovën dhe Ballkanin më gjerësisht. Kandidati për president i Demokratëve Ditto dhe Senatori Bernie Sanders (D-VT), i cili gjithashtu mbështeti ndërhyrjen e NATO-s në 1999 që ndihmoi Kosovën të fitojë pavarësinë nga Serbia dhe që prej atëherë e ka mbrojtur atë me forcë kundër kritikëve, duke përfshirë edhe të majtën.

Ata të gjithë duhet të nënvizojnë se administrata e tanishme po keqpërdor politikën e jashtme amerikane, duke minuar partneritetin transatlantik dhe rrezikon sigurinë evropiane në oborrin e BE. Kjo do të shkonte në një farë mënyre për të siguruar ndjenjën legjitime të tradhtisë nga ana e kosovarëve ndaj Shteteve të Bashkuara, por gjithashtu frikësohet në të gjithë Ballkanin se Shtetet e Bashkuara do të zgjasin paqen e fituar me forcë për xhingla politike që nuk do të kenë rezonancë me elektoratin amerikan, ndërsa bënte kërdi jashtë vendit.

About admin

x

Check Also

Kurti: Do të kemi shumicën në Kuvend pa koalicion, me Serbinë hapim kapitull të ri!

22- 02/2021 Albin Kurti Kryeministër Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ...