Home / Opinion / Serwer: Kosova duhet të jetë e gatshme të largohet nga një marrëveshje e keqe, edhe nëse ajo mbështetet nga SHBA-ja

Serwer: Kosova duhet të jetë e gatshme të largohet nga një marrëveshje e keqe, edhe nëse ajo mbështetet nga SHBA-ja

Serwer: Kosova duhet të jetë e gatshme të largohet nga një marrëveshje e keqe, edhe nëse ajo mbështetet nga SHBA-jaFoto: Driton Paçarada / Koha-Huazuar nga Koha ditore.

Kosova duhet të jetë e gatshme të largohet nga një marrëveshje e keqe, madje edhe nëse ajo mbështetet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka thënë eksperti për çështjen e Ballkanit, Daniel Serwer.

Marrëveshje të keqe e ka kualifikuar çfarëdo ujdie, e cila do të kishte implikime në shkëmbimin e territoreve dhe popullsisë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Duke folur për ndryshimet në politikën amerikane, Serwer ka theksuar se Administrata e Trumpit e ka bërë të qartë publikisht se do ta pranonte shkëmbimin e territoreve, gjë të cilën Administratat e mëparshme e kishin përjashtuar.

“Grenell dhe Palmer angazhohen për atë formulë”, ka theksuar ish-diplomati amerikan në Itali.

About admin

x

Check Also

Agim Kasapolli ekskluzivisht për MekuliPress: “Nuk e pranoi Hashim Thaçin si president të vendit tim – Kam përcjellë 8 olimpiada me mbi 1600 komentime nga ngjarjet më të mëdha sportive botërore – Në 2005 më larguan nga RTK, me arsyetimin se nuk jam gazetar i aftë për ta kryer punën!”

April 4, 2020 Në një intervistë ekskluzive për “MekuliPress”, gazetari i sportit, ...