Fotografia e Blerim Metaj
Blerim Metaj

Para se të nisej për në luftë, kundër forcave policore sllavo-maqedone, duke e puthur gryken e pushkes, Rafi Halili tha: ”Kur armiku të prek në nder dhe të cenon pragun e shtëpisë, ai don plumb e jo pambuk”.

Rafi Halili ishte, njëra nga figurat më të rëndësishme të organizimit të luftës për çlirim e bashkim kombëtar në hapsirat shqiptare nën ish Jugosllavinë.

About admin

x

Check Also

Rrëfimi rrëqethës i kosovares: Fqinjtë serbë na përdhunuan edhe para

Dhjetor 25, 2019 Një grua e dhunuar seksualisht nga forcat serbe, gjatë ...