Home / Lajme / Goditje e fort për serbët nga Helsinku: Serbët në veri frikësohen nga serbët, JO nga shqiptarët

Goditje e fort për serbët nga Helsinku: Serbët në veri frikësohen nga serbët, JO nga shqiptarët

Beograd, 6 shkurt –

Është e nevojshme të mbështetet inkuadrimi i komunitetit serb në shoqërinë kosovare dhe që bashkësia ndërkombëtare të nxisë konceptin multietnik, u tha sot në Beograd, me rastin e prezantimit të raportit të Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut “Komuniteti serb në Kosovë: Jeta e ngrirë në konfliktin e ngrirë”.

Fjalët mbi ndarjen e Kosovës ka ndalur ndikimin pozitiv të Marrëveshjes së Brukselit mbi normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit e Prishtinës, duke e sjellë komunitetin serb në pozicion pritjeje, deklaroi kryetarja e Komitetit të Helsinkit, Sonja Biserko, raporton FoNet, transmeton Koha.net.

Ajo ka thënë se elita kulturore e politike e komunitetit serb e ka braktisur Kosovën, për pasojë “çdo gjë është reduktuar në mbijetesën elementare”.

Siç është shprehur Sonja Biserko, Srpska Lista është degë e Partisë Përparimtare Serbe (bëhet fjalë për partinë e Vuçiqit . v.j) dhe ajo në radhë të parë përfaqëson interesat e Beogradit dhe “interesat e ngushta e personale të vetat”, transmeton Koha.net.

Shkëmbimi i territoreve nuk do të ishte kompromis, ka thënë Sonja Biserko, dhe ka shtuar se komuniteti serb i Kosovës në jug të Ibrit po e ndien se Beogradi po i braktisë, njëherësh se është peng i Serbisë.

Pjesa veriore e Mitrovicës konsiderohet vatër e krimit. Atje serbët më shumë kanë frikë nga disa serbë, sesa nga shqiptarët, është shprehur Biserko, përcjell Koha.net.

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...