Home / 2016 / november

Monthly Archives: november 2016

URIME FESTAT KOMBËTARE 28-29 TË NËNTORIT TË KUQ!

  Të nderuar studentë, punëtorë, intelektualë të rinj e të reja, pleq dhe të rinj; njerëz atdhetarë revolucionarë që keni bërë dhe po bëni përpjekje heroike për të bërë Shqipërinë Etnike,-Shqipëri të RIBASHKUAR, të lirë, të barabartë dhe të përparuar! ...

Read More »

LUFTA HEROIKE E FIDEL KASTROS NUK HARROHET KURRË!

IN MEMORIAM Shkruan: Arben Duka  Fidel Kastrua jetoi gati njè shekull,por do tè kujtohet pèr shumè shekuj nè mbarè Botèn, si ç’ kujtohet dhe bashkèluftètari i tij, Çe Gue Vara (ÇEKEVARA). Ai mbetet njé nga njerzit mè tè jashtèzakonshèm tè ...

Read More »

Kosova- Wer ist Avni Dehari ?

Kosova- Wer ist Avni Dehari ? Veröffentlicht am Freitag, 25. November 2016 14:17 Geschrieben von Max Brym Wir haben einige Leserbriefe zum Tod von Astrit Dehari am 5. November in Prizren erhalten. Eine deutsche Leserin fragte uns nach einigen biographischen ...

Read More »

AKTE VANDALIZMI MBI SHTËPINË E ALFABETIT

Shkruan: Medai Shaholli Sot në ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe në Manastir, janë rikthyer sulmet vandale mbi shtëpinë muze të Kongresit të Alfabetit. -Falangat e shovinizmit maqedonas kanë thyer xhamat e hyrjes së Shtëpisë Muze, si përgjigje të konkretizuar ...

Read More »

Shokuese. Në Kralevë stërviten grupet terroriste në emër të Islamit 12 November, 2016 0 Nga Daim Hiseni, Kryetar i SHVL të UÇK-së Në mungesë të institucioneve tona të shëndosha, në mungesë të funkcionimit të drejtësisë dhe shtetit ligjor në njërën ...

Read More »

I STS International Solidarity am Kosova!

I STS International Solidarity er vi vrede og triste ved at lære om drabet på Astrit Dehari mens tilbageholdt i Prizren, Kosova og vil bede jer om at overbringe vores kondolence til hans familie og venner. Drabet og forsøget på ...

Read More »

Jam Shqipdoni, Zot në Trollin tim.

 “Qemal Stafa” tablo nga Bukurosh Sejdini. Viti i punimit 1964. Shkruan: Avdi Ibrahimi Shqipdoni, kishte mësuar në filozofinë e Sokratit në lidhje me “mosdijen e mësuar” ,-ai thoshte: “di se nuk di asgjë”. Por,  në (sh.XV). filozofi dhe teologu i ...

Read More »